Teknoloji

Google, Meta, Discord Gibi Teknoloji Devleri Çocuk İstismarına Karşı Proje Duyurdu

Teknolojinin yaygınlaşması ve daha fazlası daha genç yaş grubunda İnsanlar teknolojiyi kullanmaya başladıkça çevrimiçi dünyada karşılaştığımız sorunlardan biri de çocuklara yönelik taciz ve istismardır. Teknoloji devleri artık bu küresel sorunla mücadele etme sorumluluğunu üstleniyor.

FenerAdı geçen yeni programla çocuklara karşı bu tür olumsuz davranışlar sergileyen bireyler, farklı platformlarda izlenebilir başlayacak. Programın amacı, çocukları başka platformlara yönlendirerek yakalanmalarını önleyebilecek saldırganları tespit etmektir.

Sistem nasıl çalışacak?

kendine Teknoloji Koalisyonu (Teknoloji Koalisyonu) adlı gruptan yapılan açıklamaya göre, Fener programıyla çocuk istismarcıları ilk kez farklı platformlardan izlenebilecek. Programla çocuk istismarı tespit et ve engelle Daha kolay olacak ve tehditler daha hızlı tespit edilecek. Lantern projesiyle saldırganların geliştirdiği farklı taktiklerin daha kolay tespit edilmesi ve kolluk kuvvetlerine bildirilmesi mümkün olacak.

Öncelikle her koalisyon üyesi kendi platformunda olası saldırganları tehdit etmeye çalışacak. Daha sonra kendi politikaları doğrultusunda harekete geçecek olan şirket, Lantern programında da bu profili işaretleyecek. Diğer platformlar da Fener’de İçerisindeki bilgilere göre saldırganı kendi platformlarında takip edebilecekler. Bu platformlar da kendi politikalarına göre yaptırım uygulayacak ve Lantern sistemine geri bildirimde bulunacak.

Tespit edilen profiller de polise bildirilecek.

Peki saldırganların yeni sosyal medya hesapları açmasını ne engelleyecek? Kolluk kuvvetleri, çünkü her ihbarın ardından bu profiller ilgili makamlarla paylaşılacaktır. Projenin pilot aşamasında 10 binden fazlaFacebook profili, Facebook sayfası ve Instagram profili kapatılırken, bu sayfaların sahipleri veya yöneticileri kolluk kuvvetlerine ihbar edildi.

Şu ana kadar Tech Coalition’a katılan şirketler arasında Discord, Google, Meta, Mega, Quora, Roblox, Snap ve Twitch Bulunduğu. Bu üyeler Fener Projesini geliştirmek için iki yıldır çalıştığını belirtiyor. Lantern ayrıca her zaman koalisyon tarafından kontrol edilecek ve paylaşılacak bilgilere ilişkin net yönergeleri de paylaşacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu