Ekonomi

İngiltere’den Rusya’ya yeni yaptırımlar: 29 kişi ve kuruluş hedef alındı

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, yeni listede Rus oligarklarının, şirketlerinin ve üçüncü ülkelerin isimlerinin yer aldığı kaydedildi.

Batılı ülkeler, Ukrayna ile savaşı sürdüren Rusya’ya yönelik yaptırımları artırmaya devam ediyor. Bu kapsamda İngiltere, Rusya’nın altın ve petrol departmanlarında faaliyet gösteren ve onları destekleyen 29 kişi ve kuruluşa yaptırım uygulama kararı aldığını duyurdu.

Açıklamada, altın ve petrol segmentlerinin Rusya için kritik gelir kaynağı olduğu, altının Moskova için petrol ve doğal gazdan sonra en yüksek değere sahip segment olduğu ve 2021 yılında Rusya ekonomisine 12,6 milyar lira katkı sağladığı belirtildi.

Açıklamada, İngiltere “Uluslararası ortaklarıyla birlikte bu gelirlerin azaltılmasına yönelik çok çeşitli tedbirleri hayata geçirdi”Yaptırım listesine Rusya’nın altın ve petrol sektörlerinde faaliyet gösteren ve destek veren 29 kişi ve kuruluşun dahil olduğu belirtildi.

129 OLİGARK’A 145 MİLYAR Sterlinlik YAPTIRIM

Açıklamada, İngiltere’nin 1800 kişi, şirket ve gruba yaptırım uyguladığı belirtilirken, bunların arasında savaşın başında toplam serveti 145 milyar lira olan 129 oligarkın da bulunduğu kaydedildi.

Açıklamada alıntı yapılan İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, yaptırımların “Kremlin’in savaş ekonomisine ağır bir darbe vurmak için”Devam ettiğini belirtti.

“RUSYA 400 MİLYAR DOLARDAN FAZLA FİNANSMANDAN YOK OLDU”

Bugüne kadar uygulanan yaptırımların Rusya’yı 400 milyar dolardan fazla finansmandan mahrum bıraktığını akıllıca ifade etti. “Ancak Moskova üzerindeki baskıyı artırmaya devam etmeliyiz. Bugünkü yaptırımlar, Rusya’nın iki kritik gelir kaynağı olan Rus altınını ve petrolünü hedef alıyor. Bu yolları kökten söküp kapatırken, Putin’e baskı yapmaya devam edeceğiz ve onun bocalayan savaş çabalarının sona ermesini sağlayacağız. Ukrayna’da başarısız oluyor.”İfadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
yakacık evden eve nakliyat
kartal eşya depolama
Başa dön tuşu