Teknoloji

Tully canavarının gizemi çözüldü mü? Bilim adamlarının bir açıklaması var

Araştırmacılar, yarım asrı aşkın bir süre önce, yaklaşık 300 milyon yıl önce yaşamış olan ve “Tully canavarı” olarak bilinen gizemli torpido şeklindeki yaratığın kabuksuz bir salyangoz, uzun bir solucan veya soyu tükenmiş başka bir tıbbi maddeye mi benzediğini belirlediler. kendi kümesini hak eden yaratık. bir süre tartıştı.

Independent’ınBilimsel olarak Tullimonstrum gregarium olarak bilinen hayvan ilk olarak 1958’de amatör fosil avcısı Francis Tully tarafından kuzeydoğu Illinois’deki madenleri araştırırken keşfedildi.

Yumuşak Gövdeliydi

15 santimetre uzunluğundaki deniz “canavarı”, genellikle fosil formunda bulunan dinozor kemikleri ve sert kabuklu canlıların aksine, yumuşak bir gövdeye sahip olduğu için bir bilmece haline geldi. Paleontologlar, yaratığı Hayat Ağacı’nın neresine yerleştirecekleri konusunda şaşkına döndüler ve sertleşmiş gövdelere bakan garip gözleri, onun muhtemelen bir deniz avcısı olduğunu gösterdi.

Illinois’deki Mazon Creek Fosil Yatakları, dünyada bu “canavarların” izlerinin çürümeden önce ayrıntılı olarak kaydedilebildiği bir avuç yerin ortasında yer alıyor.

Omurgalı mıydı?

2016’da yapılan önceki bir araştırma, Tully canavarının muhtemelen bir omurgalı olduğu açıklamasını sunmuştu ve bulgular, yaratığın bu tür omurgalı canlıların nasıl evrimleştiği yapbozunun eksik bir parçası olabileceğini gösteriyor.

Daha şimdiden aralarında Tokyo Üniversitesi’nden isimlerin de bulunduğu Japonya’daki bilim insanları, Tully canavarının omurgalı olmadığını ortaya çıkarmak için yaptıkları çalışmalarda 3D görüntüleme teknolojisini kullandılar.

Araştırma sırasında Tokyo Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Tomoyuki Mikami, “Omurgasız mı yoksa omurgalı mı olduğunun gizeminin çözüldüğüne inanıyoruz” dedi.

Yakın zamanda Paleontology dergisinde yayınlanan yeni çalışmanın arkasındaki araştırmacılar, Tully canavarının bir omurgalı olduğu hipotezinin “savunulamaz” olduğunu söylediler.

Nesli tükenen bu canlının vücudundan uzanan kafa bölgesindeki segmentasyona işaret eden araştırmacılar, bu özelliğin hiçbir omurgalı soyunda bilinmediğini sözlerine ekledi ve canlının “omurgasızlara göre akraba” olduğunu ileri sürdüler.

Independent Türkçe’nin bildirdiğine göre, araştırmacılar 150’den fazla fosilleşmiş Tully canavarını ve 70’ten fazla diğer çeşitli hayvan fosilini Mazon Deresi’nden analiz ettiler.

Bir lazer tarayıcı kullanarak, yüzeylerinde bulunan küçük düzensizlikleri gösteren, fosillerin renk kodlu 3 boyutlu haritalarını oluşturdular.

3D analiz, daha önce Tully canavarını bir omurgalı olarak tanımlamak için kullanılan özelliklerin aslında bu türdeki omurgalı hayvanların özellikleriyle tutarsız olduğunu gösterdi.

Ancak bilim adamları, garip yaratığın tam olarak hangi omurgasız hayvandan geldiğini ve kesin sınıflandırmasının henüz kesinleşmediğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu