Haber

Hazine ve Maliye Bakanlığının 2023 yılı bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda

TBMM Plan ve Bütçe Kurulunda, Hazine ve Maliye Bakanlığının 2023 yılı bütçe görüşmelerine başlandı.

Komisyon, AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz başkanlığında toplandı.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, yola ait kelam alarak, yasa teklifi görüşmeleri sırasında Merkez Bankası temsilcisinin kur garantili mevduat sisteminin maliyetini açıklamadığını, bugün bütçe görüşmeleri öncesi bunun açıklanması gerektiğini söyledi.

AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, Merkez Bankasının bağımsız bir kurum olduğunu ve Plan ve Bütçe Komitesine bilgilendirmelerde bulunduğunu anımsatarak, bu mevzunun, bütçe görüşmeleri sırasında gündeme alınmasının yordama muhalif olduğunu belirtti.

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, “Koskoca bir bütçeyi, bu sistemin Merkez Bankasına maliyetini bilmeden geçirmiş olacağız. Karanlık bir yolda fenersiz gidiyoruz.” kelamlarını sarf etti.

Başkan Yılmaz, Merkez Bankası yetkililerinin, 2 Aralık’ta TBMM Plan ve Bütçe Komitesine gelerek sunum yapacaklarını bildirdi.

Komisyonda bugün Hazine ve Maliye Bakanlığının yanı sıra Kamu İhale Kurumu, Kamu Nezareti Muhasebe ve Kontrol Standartları Kurumu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Sermaye Piyasası Konseyi, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Gelir Yönetimi Başkanlığı, Türkiye İstatistik Kurumu ve Özelleştirme Yönetimi Başkanlığının bütçeleri ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Yatırımcı Tazmin Merkezinin Sayıştay raporları görüşülecek.

Bu ortada birtakım CHP milletvekilleri “Nebati: Bu sistemden dar gelirliler hariç firmalar, ihracatçılar kar ediyor”, “Trafoya kedi Hazineye arka kapıdan fare dadandı” yazılı dövizleri sıralarına bıraktı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Bakanlığının bütçesine ait sunum yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu