Teknoloji

Audi Q8 E-Tron Tanıtıldı: İşte Fiyat ve Özellikleri!

Alman araba devi Audi, bundan yıllar evvel elektrikli SUV modeli “E-Tron“u tanıtmış, yıllar boyunca da satmıştı. Bugünse bu araçla ilgili kıymetli bir gelişme yaşandı. Bir aktiflik gerçekleştiren Audi, 2023 model elektrikli SUV’unu resmen tanıttı. Buradaki en önemli değişiklik, E-Tron isminin gitmiş olmasıydı. Araç bundan sonra Q8 E-Tron olarak anılacak.

Audi Q8, markanın amiral gemisi SUV’u olarak bilinirdi. Aslında, isim değişikliğinin nedeni de tam olarak bu. Şirket, E-Tron’un Audi’nin amiral gemisi SUV modeli olmasının daha kolay anlaşılması için bu türlü bir karar aldı. 

Karşınıza Audi Q8 E-Tron

Audi Q8 E-Tron, yeniden tasarlanmış bir far yapısına sahip. Ayrıyeten logonun üzerindeki ızgara kısmı de aydınlatılıyor. Ayrıyeten bu araçta radyatörün etrafını saran elektrikli panjurlar yer alıyor.

Audi’nin yenilenen elektrikli SUV modelinin arka kısmında da yenilenmiş aydınlatma tasarımı bizleri karşılıyor. Ayrıca bu aydınlatmanın bagaj kapağını boydan boya kapladığını belirtelim. Zaten yeterince şık görünen SUV, artık her zamankinden daha güzel görünecek gibi duruyor.

Audi Q8 E-Tron’un iç kısmına baktığımızda, üç yüksek çözünürlüklü ekranla karşılaşıyoruz. Bunlardan bir tanesi, navigasyonu da bünyesinde taşıyan dijital gösterge ekranı. Ortada ise 10.1 inç büyüklüğünde ana bilgi-eğlence ekranı yer alıyor. Alt kısımda ise havalandırmanın denetimi için hazırlanan 8.6 inç büyüklüğündeki dokunmatik ekranı görüyoruz. Ön koltuk masaj sistemi, çift yahut dört bölgeli klima kontrolü, panaromik cam tavan üzere özellikler, Audi’nin elektrikli SUV’unun iç kısmında öne çıkan ayrıntılar ortasında yer alıyor.

Audi Q8 E-Tron’un dikkat çeken teknolojik özelliklerinden bir tanesi, sürücü yardım paketi. Bu paket artık uzaktan park sistemi destekliyor.

Kaputun altına baktığımızda, tüketicileri etkileyecek motor ve batarya seçeneklerini görüyoruz. Örneğin Q8 50 E-Tron ve Sportback modelinde 335 beygir gücü ve 664 Nm tork pahasına sahip bir motor yer alacak. 89 kWh batarya ile desteklenecek bu motor seçeneği, baz model için 491 kilometre, Sportack model içinse 505 kilometre menzil sunacak. Araç 6 saniye üzere bir müddette 0-100 km/sa hızlanmasını tamamlayacak.

Audi Q8 55 E-Tron ve Sportback modellerinde ise 402 hp beygir gücü 664 Nm tork sunan bir elektrik motoru var. 104 kWh’lık batarya ile eşleştirilen modellerden Q8 55 E-Tron 582 kilometre, Q8 55 E-Tron Sportback ise 600 kilometre menzil değerine sahip olacak. 

SQ8 E-Tron ve Sportback olarak isimlendirilen performans odaklı modellerde ise 3 elektrik motoru görüyoruz. Bu motorlar bir araya geldiğinde 496 hp beygir gücü ve 973 Nm tork sunuyor. SQ8 E-Tron’un menzili 494 kilometre, SQ8 E-Tron Sportback’in menzili ise 513 kilometre olarak açıklandı.

Şubat 2023 itibarıyla önce Almanya’da, sonraki süreçte ise Avrupa ve ABD’de piyasaya sürülecek Q8 E-Tron, 74.400 dolardan başlayan fiyatlarla satın alınabilecek…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu