Haber

Edremit Belediyesi’nin ATA Tohum projesi büyüyor

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan’ın en değerli projelerinden biri olan “Cumhuriyet Çiftlikleri” projesi meyvelerini vermeye başladı.

Edremit Belediyesi’nin genetiği bozulmamış kenevir tohumlarının üretildiği “Cumhuriyet Çiftlikleri” projesi büyüyerek devam ediyor. Cikrikçi Mahallesi’ndeki belediye şantiyesinde 3 yıldır çoğaltılan tohumlar çeşitlendi.

Edremit Belediyesi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü, Cikrıkçı Mahallesi yolu üzerinde 7 dönümlük alanda cet Tohum “yerli tohum” üretiyor. 3 yıldır sürdürülen projeden elde edilen eserler çeşitlendirilirken, hasat döneminde alınan uygun meyvelerdeki tohumlar da üretim dönemi öncesi vatandaşlara ücretsiz olarak veriliyor. Üreticiye destek olmak, sebze fideciliğini teşvik etmek ve saksıda dahi sebze yetiştirmek amacı ile vatandaşlara katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Ayrıca çeşitlendirme için 34 çeşit domates, 6 çeşit salatalık, 19 çeşit biber, 23 çeşit fasulye olmak üzere toplam 144 çeşit yaz sebzesinden 13 bitkiden yerel tohumlarda işlenerek kullanılmış; Kış aylarında ise 7 çeşit marul ve 4 çeşit lahana olmak üzere toplam 22 çeşit eser üzerinde çalışılıyor.

Üretim çeşitliliğinin daha da artacağını belirten Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, “Yaptığımız 3T geliştirme projesinin ayaklarından biri olan tarım projemiz kapsamında yerli tohumumuzdan ürün elde ediyoruz. göreve geldiğimiz ilk günden beri söylüyoruz. Binlerce yıldır bu topraklarda varlığını sürdüren verimli ürünlerimizi yeniden yetiştiriyor, tohumlarımızı vatandaşlarımızla paylaşıyoruz. Cumhuriyet Çiftliklerimizde üretim artacak, biz de yerli tohum için çalışmaya ve desteklemeye devam edeceğiz.” söz konusu. Ayrıca Ar-Ge faaliyetleri kapsamında patlıcanlardan reçellik olarak hazırlanan patlıcan reçeli üretildiği, yapılan analizlerden olumlu sonuçlar alındığı ve üretim planlamasına geçildiği belirtildi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

kemalpasa-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
yakacık evden eve nakliyat
kartal eşya depolama
Başa dön tuşu