Yaşam

Uzmandan açıklama: Yapay zeka kaynaklı kazalar ve ölümler bu yıl hızla artacak

son dönemde yapay istihbaratYapay zeka kaynaklı sorunları takip eden uzmanlara göre kaza ve ölümlerdeki artış, sürücüsüz araba kazalaritibaren, ırkçı içindekilerBu tür olaylar, sohbet sistemleri oluşturana kadar hızla artacaktır.

2023 yılı, yapay zeka sistemlerinin geliştirilmesinin ve piyasaya sürülmesinin önemli ölçüde arttığı bir yıl oldu. OpenAI, chatGPT’yi yayınlayarak birçok alanda öğrenme modelleri oluşturmayı başardı. Ancak yapay zeka üretiminin artmasıyla birlikte bir kısmı trajik bir şekilde sonuçlanan gelişmeler yaşandı.

AI veritabanı, sistemlerin neden olduğu kusurları ve kritik gelişmeleri ve bazı sarsıcı olayları kapsar. genel olarak kaydedilmiş 500’den fazla etkinlikve sayıları hızla artıyor.

2022’de veri tabanında 90 olay varken, 2023’ün sadece ilk 3 ayı için şimdiden 45 gelişme var. Bu istatistiğe göre 2023’te bu durumda yaklaşık 180 kazanın olacağı tahmin ediliyor.

“Kazaların ikiye katlanmasını bekliyoruz”

‘Yapay Zeka Etkinlik Veritabanı’ projesinin kurucusu Sean McGregor, ABD basınına şunları söyledi: “Yapay zeka kazalarının 2023’te iki kattan fazla artmasını bekliyoruz. Olayların muhtemelen Moore yasasının bazı versiyonlarını takip edeceği bir dünyaya hazırlanıyoruz.”söz konusu.

Moore yasası, Intel’in kurucu ortağı Gordon Moore 1965’te bir devredeki transistör sayısının her iki yılda bir ikiye katlanacağı ve dolayısıyla hesaplama hızı ve kapasitesinin aynı şekilde artacağı öngörüsü. Yasaya göre yapay zeka ile ilgili olayların seyrinin bu yönde olacağı düşünülüyor.

Fakat “Sadece başarısızlıkları gözlemliyoruz, başarıları değil. Kimse ‘Yapay zeka yüzde 30 başarılı’ diyemez”İfadeyi kullanan McGregor, yapay zeka sistemlerini bir önceki yıla göre kıyasladı’ Daha güvenilir‘ altını çizdi.

haber-korfez.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
yakacık evden eve nakliyat
kartal eşya depolama
Başa dön tuşu