Haber

TÜBİTAK Başkanı: Türkiye’nin insanlı uzay görevi bilimsel bir görevdir

TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal, Türkiye’nin ilk insanlı uzay görevini başarıyla tamamladıktan sonra yurda dönen astronot Alper Gezeravcı’nın çalışmaları hakkında şunları söyledi: “Özellikle bazen ‘Bu turistik bir gezi mi?’ “Hayır, bu tamamen bilimsel bir görev. Projeler tüm Türkiye’ye açıldı. Çağrı açısından yapılan başvurular arasında 13 deney kabul edildi ve TÜBİTAK değerlendirme süreçlerinden geçti.” dedi.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen Öğrenci-Öğretmen Toplantısına katılan Mandal, kurumun faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Türkiye’nin ilk insanlı uzay görevinin başarıyla tamamlandığını belirten Mandal, Gezeravcı’nın çalışmalarının gençlerde büyük heyecan uyandırdığına dikkat çekti.

Prof. Dr. Mandal şunları söyledi:

“Özellikle bazen ‘Bu bir turistik gezi mi?’ “Hayır, bu tamamen bir bilim misyonu. Projeler tüm Türkiye’ye açıldı. Davet kapsamında yapılan başvurulardan 13 deney kabul edilerek TÜBİTAK değerlendirme sürecinden geçti. Alper Gezeravcı bu deneyleri bizzat gerçekleştirdi. 5 deneyde diğer astronotlar da kullanıldı. Nisan ayında yörünge “Tuva Cihangir Atasever, kendisine bağlı bir görev için bu görevi yapmaya gidecek. Dolayısıyla bunun değerli olduğunu düşünüyoruz. Yani bir değişim noktası. Bunu özellikle genç arkadaşlarımız için çok değerli buluyorum.” ve öğrenci arkadaşlar.”

Türkiye’nin uzay çalışmalarında iddialı hedefler koyduğunu ve kendi uydusunu üreten 10 ülkeden biri olduğunu belirten Mandal, İMECE gözlem uydusunun ardından ilk iletişim uydusu Türksat 6A’nın da göreve hazırlandığını söyledi.

Mandal, “İlk defa kendi tasarlayıp geliştirdiğimiz iletişim uydumuz 6A’yı göndereceğiz. İnşallah haziran veya temmuz aylarında göndereceğiz. 2026’da da aya gideceğiz. İlk defa biz de göndereceğiz. Kendi tasarlayıp hazırladığımız aracımızla gideceğiz.” dedi.

Gezeravcı’nın uzay görevinin dünyanın Türkiye’ye bakış açısını da değiştirdiğini belirten Mandal, “Geçen hafta geldi. Haziran ayına kadar tüm deneyler tamamlanacak. Şimdi deneylerin bir kısmı orada devam ediyor. Bir sonraki görevden sonra bazı veriler toplanacak ve ümit ediyorum.” Özellikle uluslararası “Literatürde yayınlandığında etki değerinin daha da artacağına inanıyoruz.” ifadesini kullandı.

MCBÜ Rektörü Prof. projeler dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu