Yaşam

Selçuklu Belediyesi ev sahipliğinde Ustad Necip Fazıl Kısakürek, vefatının 40. yılında çeşitli etkinliklerle anılıyor.

Son yüzyılda yaşamış fikir, edebiyat ve aksiyon hayatımızın en değerli isimlerinden biri olan Üstat Necip Fazıl Kısakürek, ölümünün 40. yılında çeşitli etkinliklerle anılıyor.

Selçuklu Belediyesi ev sahipliğinde, Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesi ortaklığında, Ustad Necip Fazıl Kısakürek’in ölümünün 40. yılında Konya’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Anadolu Mektebi, “Ölümünün 40. Yılında Anadolu Mektebi” tarafından “Necip Fazıl Kısakürek Usta’yı Anma Programı” ile anılıyor.

Selçuklu Kongre Merkezi’nde açılış paneli ile başlayan program 4 gün boyunca devam edecek. Türkiye’nin 13 farklı ilinden yazar, öğretmen ve öğrencilerin bir araya geleceği programda, Necip Fazıl’ın hayatı ve eserlerine dair paneller, konferanslar, fotoğraf çekimi, konser, şiir dinletisi ve yazar buluşmalarının yanı sıra kent-kültür gezisi yapılacak.

Necip’in açılış paneline AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem’in yanı sıra Konya Valisi Vahdettin Özkan, Anadolu Okulu Yönetim Kurulu Başkanı Sami Güçlü, Konya İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, Selçuklu Belediye Başkan Yardımcısı Ali Düz’ün yanı sıra öğretmen ve öğrenciler katıldı. Fazıl’ı Anma etkinliği. katıldı.

Açılış programında yapılan konuşmalarda Necip Fazıl Usta’nın fikir, sanat ve aksiyon hayatında oynadığı önemli role dikkat çekildi.

Konuşmalarının ardından panele geçildi. Panelin ardından Prof. Dr. Turan Karataş ve Prof. Dr. İbrahim Kavaz değerlendirme konuşması yaptılar.

Programın sonunda panelist öğrencilere protokol üyeleri tarafından plaket ve hediyeler takdim edildi.

Anma programı kapsamında Selçuklu Kongre Merkezi’nde Necip Fazıl’ın bestelediği şiirleri Sanatçı Uğur Işılak’ın seslendireceği bir konser düzenlenecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

genc-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu