Haber

Şanlıurfa’da ilköğretim öğrencilerine işitme taraması

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde sağlık ekipleri ve ilköğretim öğrencilerine işitme testi taraması yapıldı.

İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, ilköğretimin 1. yılında okul ortamında, belirlenen protokoller çerçevesinde, sahada taramalı odyometri cihazları kullanılarak işitme taraması yapılıyor.

Tarama sonucunda işitme kaybı şüphesi olan çocuklar ildeki kulak burun boğaz uzmanlarına yönlendirilmektedir. Program kapsamında Suruç ilçesinde okul çağındaki çocukların yüzde 61’ine ulaşıldı.

Dr. Emine Büdüş yaptığı açıklamada, işitme tarama testlerinin okul çağındaki çocukların başarısında önemli rol oynadığını söyledi.

İlçe genelinde taramaların devam ettiğini belirten Büdüş, “Bugüne kadar 3 bin 641 öğrenciden 2 bin 250’sini taramadan geçirdik. Bu taramalarda önce çocuklara işitme testi yapıyoruz. İlk duruşmadan 48 saat sonra ikinci testi yapıyoruz. Bu işitme testinin ardından ikinci testi yapıyoruz.Şüpheli çocuklarımızı merkezlere gerekli yerlere ve referans noktalarına yönlendiriyoruz.Yürüttüğümüz programın yüzde 61’ini tamamladık ve içinde yüzde 100’e ulaşmayı hedefliyoruz. 60 gün Amacımız, geleceğimiz olan çocuklarımızın tarama testleri ile erken dönemde tespit ve tedavi edilebilen hastalıklara erken müdahale ederek akranlarıyla buluşabilmelerini sağlamaktır. sağlıklı çocuklarla eşit şartlarda hayatlarını sürdürürler. Okul başarısında ve hayatta kalmada değerli olan işitme tarama testlerinde ailelerimizden destek olmalarını rica ediyoruz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu