Ekonomi

Kanada bütçesi zenginleri hedef alıyor, konut ve yapay zeka yatırımlarını artırıyor

Maliye Bakanı Chrystia Freeland tarafından Salı günü açıklandığı üzere, Kanada hükümeti ekonomik eşitsizlikleri gidermek ve konut girişimlerini desteklemek amacıyla 2023-24 bütçesinde bir dizi önlem aldı. Bütçe, konut ve teknoloji sektörlerine yapılacak önemli yatırımların yanı sıra varlıklı kesime yönelik vergi artışlarını da içeriyor.

Bütçenin en önemli özelliği, sermaye kazançları üzerindeki dahil etme oranının arttırılmasıdır. Bireyler için, yıllık 250.000 doların üzerinde gerçekleşen sermaye kazançları için oran yükselecek. Şirketler ve tröstler ise tüm sermaye kazançlarında artış görecek ve oran yarıdan üçte ikiye çıkacak.

Konut krizinin üstesinden gelmek için hükümet, Apartman İnşaatı Kredi Programına 15 milyar C$ ek kaynak aktarmayı planlıyor. Bu fon en az 30.000 yeni dairenin inşasını desteklemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, önemli konut altyapısının inşasını ve iyileştirilmesini hızlandırmak için 6 milyar C$’lık yeni bir Kanada Konut Altyapı Fonu oluşturulacak.

Uygun fiyatlı konutları korumak ve binlerce yeni uygun fiyatlı dairenin yaratılmasını kolaylaştırmak için 1,5 milyar C$’lık yeni bir Kanada Kira Koruma Fonu başlatılıyor. Ayrıca, Konut Hızlandırma Fonu 400 milyon C$’lık bir destek alarak daha fazla belediyenin konut yapımını hızlandırmasını ve uygun fiyatlı konut çözümlerine yatırım yapmasını sağlayacak.

İlk kez ev alacaklar, yeni inşa edilen evler için 1 Ağustos 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak 30 yıllık ipotek amortismanı seçeneğinden yararlanacak. Ayrıca kiralık konutları desteklemek amacıyla hükümet, Apartman İnşaatı Kredi Programı aracılığıyla düşük maliyetli finansman için 500 milyon C$ tahsis ediyor.

Bütçe aynı zamanda Yerli toplulukların sermayeye erişimini de ele alarak, petrol ve gaz projelerine yatırımlarını desteklemek için 5 milyar C$’a kadar kredi garantisi sunuyor.

Teknoloji sektöründe bütçe, yapay zekayı (AI) artırmayı amaçlayan 2,4 milyar C$’lık bir paket içeriyor. Bu paket, araştırmacılar, start-up’lar ve ölçek büyütme girişimleri için bilgi işlem yeteneklerini ve teknolojik altyapıyı geliştirmeye adanmış 2 milyar C$’ı kapsamaktadır.

Hükümet ayrıca önümüzdeki beş yıl içinde 1 milyar C$ yatırımla yeni bir Ulusal Okul Gıda Programı başlatıyor. Aileleri daha fazla desteklemek için, yeni bir Çocuk Bakımını Genişletme Kredi Programı, düşük maliyetli kredilerde 1 milyar C$ sağlayacaktır.

Son olarak, bütçe yeni bir %10 Elektrikli Araç Tedarik Zinciri yatırım vergi kredisi önermektedir. Bu kredi, elektrikli araçların montajında, elektrikli araç bataryalarının üretiminde ve katot aktif malzemelerin üretiminde kullanılan binaların maliyeti için geçerli olacaktır.

Bu önlemler, hükümetin eşitlikçi büyümeyi teşvik etme, konut satın alınabilirliğini destekleme ve teknoloji ve sürdürülebilir ulaşımın geleceğine yatırım yapma konusundaki kararlılığını yansıtmaktadır.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu