Yaşam

İlaç Fiyatlarında ‘Euro Kuru’ Yüzde 36 Arttı

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında 6546 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararıİlaç sektöründe euro kuru güncellendi Buna göre TL’de 1 euro’nun maliyeti, yüzde 36,77 artırılmış. Fiyat korumalı işlere uygulanacak avro oranı 37,10 TL, diğer işler için 19,39 TL oldu.

Önceki yıllarda şubat ayında Euro kuru güncellemesi yapılmış ve ilaç sıkıntısı krizi çözülmüştü. Bu yıl gecikmiş karar Doğal olarak fiyat artışını da beraberinde getirecek ama ilaç bulamama sorununu kısmen çözecektir. Bu ortada; Bugün prestijiyle yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı Kararı’nın yarın itibari ile uygulanacağını da belirtelim. yani uyuşturucu 15 Aralık 2022Bugün itibariyle cari fiyatlarla yani zamlı fiyattan satışa sunulacak.

Peki ilaç fiyatları yükselecekse bu niye iyi haber?

Aslında Türkiye ilk kez ‘ilaç bulamıyor’ kriziyle karşı karşıya kalmıyor. Bu krizin nedeni sadece cari euro kuru İlaç fiyatlarının, ilaç fiyatları için belirlenen euro kurunun önemli ölçüde üzerine çıktığı görülmektedir. İlaçlarını cari avro kurundan satmak isteyen tedarikçiler doğal olarak piyasada ‘ilaç kıtlığına’ neden oluyor.

Normal şartlarda bu yıl Şubat ayında ve iki ay önce yayınlanan Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına İlişkin Yönetmelik, ilaç fiyatlarını cari euro kuruna yaklaştırarak ilaçların tedarikçilerden tekrar eczanelere ulaşmasını sağlıyor. Tabii bu ‘güncelleme’ sonucunda ilaç fiyatları artıyor . Ancak en azından ilaç almak da mümkündür.

Fahrettin Koca, anlaşmanın ardından Twitter’dan açıklama yaptı.

Türkiye’de uyuşturucu krizinin bir numaralı muhatabı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Kararı Resmi Gazete’de paylaşan Koca, ” İlaç sıkıntısı sorununun çözümüne yönelik ilk adım Cumhurbaşkanımızın imzasıyla atıldı. Şubat ayında yapılması gereken fiyat güncellemesi ertelendi. Diğer adımlar yolda. çözeceğizkimse endişelenmesin.” söz konusu.

Resmi Gazete’de yayımlanan ve yarın prestijiyle yürürlüğe girecek olan karara buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu