Haber

Göç İdaresi’nden düzensiz göçmenlerin Kayseri’de bırakıldığı iddialarına ilişkin açıklama

Göç İdaresi Başkanlığı, Kayseri’de düzensiz göçmenlerin serbest bırakıldığı iddialarına ilişkin olarak, söz konusu kişilerin çoğunluğunun, kayıt oldukları illere sevk edilen Afganistan’dan gelen Türk asıllı (Türkmen ve Özbek kökenli) yabancılardan oluştuğunu bildirdi. uluslararası koruma kapsamındaydı.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Kayseri’de sosyal medyaya yansıyan ve yabancıların serbest bırakıldığı iddialarına ilişkin kamuoyunu gerçek anlamda bilgilendirmek amacıyla açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Açıklamada, söz konusu şahısların çoğunluğunun uluslararası savunma kapsamında oldukları için kayıt illerine yönlendirilen Afgan asıllı Türk (Türkmen ve Özbek) asıllı yabancılardan oluştuğu belirtildi. Kapasite yönetimi çerçevesinde belirli bir adres gösterebildikleri için ayrılmaya davet ve bildirim yükümlülüğü kapsamında sınır dışı işlemlerinin geri gönderme merkezi dışından takip edilmesine karar verilen düzensiz göçmenlerdir. kelime yer aldı.

Sistematik olmayan göçmenler, Göç İdaresi Başkanlığı tarafından büyük ölçüde doğrudan geri gönderme merkezlerinden sınır dışı edilmekle birlikte, belirli bir adreste ikamet eden ve kamu düzeni, güvenliği ve sağlığı açısından tehdit oluşturmayan yabancılar, bildirimde bulunmakla yükümlü veya davet kapsamında yurt dışı işlemleri geri gönderme merkezlerinin dışında sonuçlandırılır. Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Söz konusu görüntüdeki kümenin çok küçük bir kısmı, makul gösterebilecekleri için söz konusu adreste ikamet ve tebligat zorunluluğu getirilerek sınır işlemlerinin geri gönderme merkezi dışından takip edilmesine karar verilen yabancılardır. Nitekim 2022 yılında toplam 112 bin kişi ülkemizden sınır dışı edildi. 255 düzensiz göçmenden 4.194’ü ülkeyi terk etmeye davet edildi ve 5.824’ü geri gönderme merkezi dışında iş ve işlemleri yapıldıktan sonra sınır dışı edildi, bunların 1.630’u bildirim yükümlülüğü kapsamındadır.

“2022’de Türkiye tarihinin en yüksek saha dışı sayısına ulaşıldı”

Türkiye’nin düzensiz göçle mücadelesinin kesintisiz devam ettiğine vurgu yapılan açıklamada, 2015 yılında 1740 olan geri gönderme merkezi kapasitesinin tüm AB ülkelerinin kapasitesini geride bırakarak 20 bin 540’a çıkarıldığı belirtildi.

“Ayrıca, geri gönderme merkezi dışından gelen yabancıların sınır dışı edilme süreçlerinin takibi amacıyla Sistematik Olmayan Göç ve Dış Hudut İşleri Genel Müdürlüğü bünyesinde Sistemsiz Göçmen İzleme Dairesi Başkanlığı kurulmuş olup, aktif olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. 2022 yılında Türkiye tarihinin en yüksek tehcir sayısına ulaşılarak 112 bin 255 düzensiz göçmen ülkelerine iade edildi.Yalnızca bu yıl 63 bin 22 düzensiz göçmen Afganistan’a iade edildi.Afganistan’a 232 özel (charter) sefer düzenlendi. sadece bu uçuşlarla toplam 44 bin 70 düzensiz göçmen ülkelerine gönderildi.Bu konuda oluşturulmaya çalışılan algı gerçeği yansıtmamakta olup, sistematik olmayan göçle mücadelemiz kararlılıkla devam etmektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu