Haber

Dünya çapında zorla yerinden edilenlerin sayısı 114 milyonu aştı

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), dünya genelinde devam eden savaş, şiddet ve insan hakları ihlalleri nedeniyle zorla yerinden edilen kişilerin sayısının bu yılın Haziran-Eylül döneminde 4 milyon artarak 2019’u aştığının tahmin edildiğini bildirdi. 114 milyon.

BMMYK tarafından yayınlanan raporda, çatışmaların artmasıyla birlikte zorla yerinden edilenlerin sayısının da arttığına dikkat çekildi.

2009-2023 dönemine ait bilgilerin yer aldığı raporda şöyle deniliyor: “Dünya çapında savaş, zulüm, şiddet ve insan hakları ihlalleri nedeniyle yerinden edilenlerin sayısı Eylül ayı sonu itibarıyla 114 milyonu aşmış olabilir.” Kelimeler yer aldı.

Raporda, bu yılın ilk yarısında zorla yerinden edilmenin ana nedenlerinin Ukrayna’da devam eden savaş, Sudan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Myanmar’daki çatışmalar, Somali’deki iklim olayları ve Afganistan’daki insani kriz olduğu belirtildi.

Zorla yerinden edilenlerin yarısından fazlasının kendi ülkeleri içinde hareket ettiği vurgulanan raporda, haziran-eylül ayları arasında 4 milyon kişinin daha yerinden edildiği bilgisine yer verildi.

İsrail ile Filistin arasında 7 Ekim’de başlayan çatışmalar nedeniyle yaşanan göçlerin raporda yer almadığı bildirildi.

Raporda ayrıca düşük ve orta gelirli ülkelerin mültecilerin ve uluslararası korumaya ihtiyaç duyan kişilerin yüzde 75’ine ev sahipliği yaptığı belirtildi.

“Dünyanın odak noktası şu anda Gazze’deki insani felaket.”

Raporda görüşlerine yer verilen BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, “Şu anda dünyanın odak noktası Gazze’deki insani felaket. Ancak küresel ölçekte çatışmalar artıyor veya tırmanıyor. Çatışmalar masum hayatları parçalıyor, insanları yerinden ediyor.” ” değerlendirmesini yaptı.

Uluslararası toplumun çatışmalara çözüm bulamamasının veya yenilerini önleme konusundaki başarısızlığının yerinden edilmeye ve sefalete yol açtığını kaydeden Grandi, “Çatışmaları sona erdirmek için birlikte çalışmalıyız. Mültecilerin ve diğer yerinden edilmiş kişilerin evlerine dönmelerine veya hayatlarına yeniden başlamalarına izin vermeliyiz. ” sözlerini kullandı.

Grandi, ortaklarıyla birlikte mültecilere çözüm bulmaya devam edeceklerini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu