Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Özbekistan’da “Türk Dünyası Ali Nişanı” takdim edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Özbekistan’da Türk dünyasına hizmetlerinden ötürü “Türk Dünyası Ali Nişanı” takdim edildi. Erdoğan, “Mevcut zorlukların ve meydan okumaların üstesinden müşterek gayretlerimizle geleceğimize canı gönülden inanıyorum” dedi.

Özbekistan’ın Semerkant şehrinde gerçekleştirilen Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları (TDT) 9’uncu Tepesi çerçevesinde Türk Dünyası Ali Nişanı takdim merasimi düzenlendi. Merasimde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Türkmenistan’ın eski Devlet Başkanı ve Ulusal Konseyi Halk Maslahatı Başkanı Kurbankulu Berdimuhammedov’a Türk Dünyası Ali Nişanı takdim edildi.

Erdoğan’a nişanı takdim eden Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev yaptığı konuşmada, “Türk Devletleri Teşkilatı’nda kıymetli rolünüz oldu. Türk devletlerinin stratejik iş birliğine, Türk halklarının iş birliğine, Türk devletlerinin faaliyetlerine değerli katkılarınız oldu. Bu katkılarınız ve çabalarınız nedeniyle Türk Devletleri Teşkilatı olarak size ‘Türk Dünyası Ali Nişanı’nı tevcih ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise yaptığı teşekkür konuşmasında Türk Dünyası Ali Nişanı’nın şahsına takdim edilmesinden büyük onur duyduğunu belirterek, “Ortak kültürümüzün ve tarihimizin kadim kenti Semerkant’ta bu mükafatı almak şahsıma ayrıyeten bir iftihar vesilesi olmuştur” dedi. Türk dünyasının bugün düne göre daha güçlü olduğunu kaydeden Erdoğan, “Mayasını gönül birlikteliğinin oluşturduğu aile meclisimiz ayakları yere sağlam basan ve geleceği gerçek emin adımlarla ilerleyen bir memleketler arası teşkilat haline dönüşmüştür” sözünü kullandı. İktisattan sıhhate, spordan kültüre, siyasetten ticarete vatandaşların hayatına dokunan tüm alanlarda entegrasyon için sarsılmaz bir iradeye sahip olduklarına vurgu yapan Erdoğan, teşkilatın milletlerarası alandaki görünürlüğünün de her geçen gün arttığını memnuniyetle müşahede ettiğini söyledi.

Ortak efor ve özverinin eseri olan teşkilatın bu düzeye ulaşmasında emeği geçen herkese bir defa daha teşekkür eden Erdoğan, “Mevcut zorlukların ve meydan okumaların üstesinden müşterek gayretlerimizle geleceğimize canı gönülden inanıyorum” dedi.

Karabağ’da çok önemli bir uğraş sürdüren ve bu çabayı şu anda alt yapı ve üst yapısıyla en hoş formda devam ettiren İlham Aliyev’in çaba sırasındaki başarılarına dikkat çeken Erdoğan, “Şu an prestijiyle oradaki merasimlere de katılmak suretiyle neler yapıldığını yerinde görme imkanım oldu ve bunları yerinde görünce de bir Türk olarak iftihar ettim. Bu kadar kısa vakitte bu kadar muvaffakiyet bizlere bir gurur meselesidir” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Özbekistan’da fiziki alt yapı ve üst yapıda ciddi bir değişim gördüğünü belirterek, “Bunlar bizim için bir iftihar meselesidir” dedi.

Erdoğan, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ve genç bir lider olarak Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’un da aynı başarıyı sürdüreceğine inancını dile getirdi.

“Avrupa Birliği kapısında 52 yıldır bizi süründürdüler hala birebir şeyi yapıyorlar”

TDT gözlemci üyesi olarak Macaristan Başbakanı Viktor Orban’a Avrupa ile Türk dünyası arasında oluşturduğu köprü nedeniyle teşekkür eden Erdoğan, “Avrupa Birliği içerisindeki demokrasi gayreti sebebiyle kendisini kutluyorum. Zira bu çabayı vermek herkesin karı değil. Bunları daima yaşadık ve yaşıyoruz. Avrupa Birliği kapısında 52 yıldır bizi süründürdüler hala tıpkı şeyi yapıyorlar. Fakat biz de onlara gerekeni gerektiği vakitte karşılığını vereceğiz. Onu da burada tıpkı formda seslendiriyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ali Nişanı’nın kendisi için büyük bir sorumluluk olduğunu aktararak, Türk halkları ve devletleri arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine ve TDT’nin memleketler arası prestijinin daha da artırılmasına yönelik uğraşları artırarak sürdürme konusunda kararlı olduklarını söyledi. – SEMERKAND

İstanbul Escort

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu