Haber

Cezayir’de siyasi aktivist Buravi’nin kaçırılmasıyla ilgili olarak 4 kişi gözaltına alındı.

Cezayir yargı makamlarının, siyasi aktivist Emira Buravi’nin Fransa’ya kaçırılmasına yardım ettikleri gerekçesiyle 4 kişi hakkında tutuklama kararı çıkardığı belirtildi.

Cezayir’in doğusundaki Konstantin Mahkemesi’nden yapılan yazılı açıklamada, Emira Buravi’nin yurt dışında kaçırılmasıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında “4 kişinin gözaltına alındığı, bir kişinin adli kontrolle serbest bırakıldığı” duyuruldu.

Açıklamada, soruşturma kapsamında sorgulanan 5 kişinin olaya karıştığının belirlendiği kaydedildi.

Cezayir resmi ajansı APS, bu kişilerin “suç örgütü kurmak ve örgütlü suç örgütüyle yasa dışı yollardan ülke topraklarından insan kaçırmak” suçlarından yargılandıklarını bildirdi.

Ne oldu?

Cezayirli aktivist Emira Buravi, “Peygamber’e hakaret ve alay” suçundan yargılandığı davada Mayıs 2021’de 2 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Cezayir ve Fransız medyası, 7 Şubat’ta Cezayir’de adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Buravi’nin Tunus üzerinden Fransa’ya geçtiğini duyurdu.

Cezayir’den yayın yapan Radio M’nin internet sitesinde, “Eski Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika’ya karşı siyasi kampanya yürüten Buravi’nin Fransa’ya yerleşen oğlunun yanına gitmek istediği” belirtildi.

Bu olay üzerine Cezayir, 8 Şubat’ta siyasi aktivist Buravi’nin Fransız diplomatların desteğiyle ülkeden hukuka aykırı olarak kaçırılmasına tepki göstermek amacıyla Paris Büyükelçisi Said Musa’yı istişare için ülkeye çağırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
yakacık evden eve nakliyat
kartal eşya depolama
Başa dön tuşu