Haber

ABD’den Türkiye’ye gönderilen Fairfax Bölge İtfaiyesi arama kurtarma ekibi geri döndü

Kahramanmaraş’ta 11 ili etkileyen depremlerin ardından YENİ ABD’nin arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere gönderdiği Fairfax Bölge İtfaiyesi arama kurtarma ekibi yurda döndü.

ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı’nın (USAID) çalışmaları kapsamında Türkiye’de arama kurtarma faaliyetlerine katılan yaklaşık 90 kişilik grubu, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Murat Mercan, USAID Başkanı Samantha Power ve aileleri karşıladı.

Tören alanı girişinde arama kurtarma ekibiyle tokalaşan Mercan, yaptığı konuşmada, “Kalbimizden teşekkür ediyoruz. Hindi.” söz konusu.

Mercan, “İlk depremden birkaç saat sonra enkaz altında kalanları ilk kurtaranlardan biri olduğunuz için size minnettarız. Bu insani amaç için canınızı ortaya koyduğunuz, canınızı feda ettiğiniz için size minnettarız. evlerinizde yaşıyor ve ailelerinizi geride bırakıyor.” dedi.

Deprem felaketinde Amerikan halkının Türk halkına verdiği desteğe vurgu yapan Mercan, “Amerikan halkı bu depremlerde Türk halkının yanı başında bizlerle yan yana durdu. Ülkem Türkiye desteğini ve desteğini hiçbir zaman unutmayacak. ABD’deki dostları, ortakları ve müttefikleri tarafından verilen yardım.” ifadelerini kullandı.

USAID Başkanı Samantha Power da arama kurtarma ekibine özverili çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Ekibin deprem bölgesinde dondurucu soğuklar gibi inanılmaz koşullarda çalıştığına işaret eden Power, “Oraya erken giderek ve orada birinci olarak siz Türkiye ve Suriye’deki dostlarımıza bağlılığımızın gerçekliğini gösterdiniz. Hizmet ettiniz. ülken iyi.” şeklinde konuştu.

Fairfax Bölge İtfaiyesi arama kurtarma grubu depremlerin ardından 8 Şubat’ta Türkiye’ye ulaşarak Adıyaman’daki arama kurtarma çalışmalarına katıldı.

bayat-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
yakacık evden eve nakliyat
kartal eşya depolama
Başa dön tuşu