Ekonomi

Altın fiyatları yükselişte

Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ardından 1.495 lira seviyesinde süreci görüyor.

Dün kur ve altının ons fiyatı paralelinde fiyat kazanan altının gram fiyatı yüzde 0,9 artışla günü 1.489 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ardından 10:45’lik prestijle bir önceki kapanışın yüzde 0,4 üzerinde 1.495 lirada süreci görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 2 bin 460 liradan, Cumhuriyet altını 9 bin 930 liradan satılıyor.

Dün günü yüzde 0,2 düşüşle 1.957 dolardan kapatan altının ons fiyatı, şu sıralar bir önceki kapanış fiyatı olan 1.963 dolardan yüzde 0,3 yukarıda.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yarın politika faizini sabit tutacağına dair beklentilerin güçlenmesiyle küresel piyasaların olumlu bir seyir izlediğini belirterek, bugün gözler ABD’de açıklanacak enflasyon verilerinde.

Enflasyon ve resesyon ikileminde küresel ekonomilerde fiyatlamaların “şahin” para politikalarına yaklaştığını belirterek güçlendiğini kaydeden analistler, Federal Açık’ta politika faizinin sabit kalacağı beklentisinin yüzde 84 olduğunu söylediler. Piyasa Komitesi’nin (FOMC) para piyasalarında yaptığı fiyatlama toplantısında altının ons fiyatı destekleniyor.

Analistler, piyasalarda Mayıs ayında Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 4,1’e gerileyeceği beklentilerinin ön plana çıktığını belirterek, bugün açıklanacak enflasyon verileri ile yarın para politikası kararlarından alınacak sinyallerin açıklanacağına dikkat çekti. Fed’in Temmuz ayındaki toplantısı için soru işaretlerini azaltabilir.

Bugün ABD’de enflasyon ve Avrupa’da ZEW ekonomik inanç endeksi verilerinin takip edileceğini belirten analistler, altının ons fiyatında teknik olarak 1.960 ve 1.950 doların dayanaklar, 1.980 ve 2.000 doların direnç pozisyonları olduğunu bildirdi.

haber-askale.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
yakacık evden eve nakliyat
kartal eşya depolama
Başa dön tuşu