Haber

Almanya’dan çifte vatandaşlık adımı! Düzenlemeye en çok Türkleri sevindirecek!

Almanya‘da koalisyon hükümeti, vatandaşlık yasasında kapsamlı reform için harekete geçti. Değişiklik kapsamında, Alman vatandaşlığına başvurmak için gerekli olan ülkede 8 yıl ikamet etmiş olma koşulu 5 yıla düşürülecek.

ÖZEL BAŞARI GÖSTERENLER 3 YILDA VATANDAŞLIĞA GEÇEBİLECEL

Almanya‘ya ahenk konusunda,iktisadi ve toplumsal bakımdan “özel başarı” gösteren göçmenlerin vatandaşlığa geçişi ise 3 yılda yapılabilecek.

ÇİFTE VATANDAŞLIK HAKKINDA KIYMETLİ DEĞİŞİKLİK

Reformun içinde yer alan ikili vatandaşlık hakkı ise bilhassa Almanya’daki Türkler açısından ehemmiyet taşıyor. Bundan sonra Alman vatandaşlığına geçecek bireye, geldiği ülkenin vatandaşlığından çıkma kaidesi aranmayacak. Yasa değişikliği için hazırlıkların sene sonundan evvel tamamlanması amaçlanıyor.

ALMAN VATANDAŞLIĞINA NASIL GEÇİLİR?

Almanya vatandaşlığına geçişte pek çok kriter göz önünde bulundurulmalıdır. Kan bağı ile vatandaşlık elde edilebileceği üzere ebeveynlerinden her ikisi de yabancı bir ülke vatandaşı olan şahıslar daşartlar dahilinde vatandaşlık hakkından yararlanabilmektedir. Almanya’da vatandaşlık hakkı her bireyin hür iradesinde olmakla birlikte ülke için de yerinegetirilmesigereken prosedürler olacaktır.

8 YIL İKAMET ETME ŞARTI

Anne ve babanın ülke vatandaşı olması durumunda ek olarak bir sürece tabi tutulmadan otomatik olarak Alman vatandaşlığına hak kazanmışsınız demektir Sırf babanız Alman vatandaşı ise ülkenin yetkilendirdiği kurumlardan onay alarak vatandaşlık müracaatınızı gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Ailenizden herkes yabancı bir ülke vatandaşı ise daha farklı süreçleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Ailenizin ve sizin taban olarak 8 yıldır ülkede ikamet ediyor olması gerekmektedir.Sizlerden Almanca lisan yeterliliğinizi ve ülkenin demokratik ve toplumsal tertibine ahenk sağlayabileceğinizi kanıtlayacak evraklar istenecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu