Haber

ABD Büyükelçisi’nden açıklama: Hedef Türkiye değil

Son yıllarda Yunanistan’ı adeta bir üs olarak kullanan Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye sınırına yakın bir bölgede yer alan Dedeağaç’ı silah deposu haline getirdi. Türkiye’ye bu kadar yakın bölgedeki yoğun silahlanma bazı tartışmalara neden olurken Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Ankara Büyükelçisi Jeff Flake‘ten konuyla ilgili dikkat çeken bir açıklama geldi. 

HEDEF TÜRKİYE DEĞİL

CNN TÜRK‘te Hakan Çelik’in sorularını yanıtlayan Flake, Dedeağaç’taki yığınağın hedefine ilişkin soruyu cevapladı. Dedeağaç’taki iddialarla ilgili bir dayanak olmadığını söyleyen ABD’li isim, bu silahlanmanın Rusya-Ukrayna savaşından ötürü Ege Denizi’nin güvenliğine yönelik olduğunu belirtti. Türkiye’nin ABD’nin ortağı olduğunu ifade eden Flake, Türkiye’ye karşı bir yığınak yapma çabalarının olmadığını söyledi.

Flake açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

Bu iddiaların hiçbir dayanağı yok. Biz NATO müttefiklerimize değer veriyoruz. Birini diğerine tercih etmiyoruz. Dedeağaç’ta küçük bir yığınak yapıldı ancak bu Ukrayna’daki savunma çabaları desteklemek için, buna çok ihtiyaç var. Türkiye Montrö sözleşmesini kullanarak çok yardımcı oldu ancak bu müttefiklerin Ukrayna’ya ikmal yapmasını da engelliyor. Yunanistan’daki yığınak sadece ikmal çabası. Bir müttefikimizi diğerine tercih etmiyoruz. Türkiye ve Yunanistan Ege’nin bir barış denizi olmasına karar verdi. Bu çok güzel.

Bunu kesin olarak söyleyebilirim. Türkiye bizim ortağımız. Türkiye’ye karşı bir yığınak yapma çabamız yok. Ukrayna’da olup bitenlerden endişeliyiz. ve desteklemek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.

sarigolajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu