Yaşam

Ukrayna-Türkiye Ortak Yapımı “Klondike” Vizyona Girdi

Maryna Er Gorbach’ın yönettiği ve Mehmet Bahadır Er’in ortak yapımcılığını üstlendiği Ukrayna-Türkiye ortak imali “Klondike” sineması, Türkiye’de vizyona girdi.

Dünya prömiyerini sinemanın en kıymetli şenliklerinden olan Sundance Sinema Festivali’nde ve Avrupa prömiyerini 72. Berlin Memleketler arası Sinema Festivali’nde yapan “Klondike” her iki şenlikten de mükafatla dönmeyi başardı.

Türkiye’de Öteki Sinema tarafından dağıtıma çıkan “Klondike” birebir vakitte Ukrayna’nın Oscar Adayı ve Amerika’da otoriteler tarafından Oscar’ın en güçlü adayları ortasında gösteriliyor.

“Klondike”, Ukrayna-Rusya hududunda yaşayan gebe bir bayan olan Irka (İrka)’nın, ayrılıkçı kümeler tarafından kuşatılan köyündeki meskenini terk etmeyişini husus alıyor. Irka ve ailesinin, 17 Temmuz 2014 günü kendilerini milletlerarası bir uçak felaketinin merkezinde bulmalarıyla başlayan olayların anlatıldığı Ukrayna Devlet Sinema Ajansı, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve TRT 12 Punto ortak üretimi sinemada, çekildiği periyotta ayak sesleri gelen bir savaşın kasvetli tasviri titiz biçimde işleniyor.

Yönetmen Maryna Er Gorbach’ın birinci uzun metrajlı sineması olan “Klondike”, 2022 yılında Berlin Sinema Festivali’nin Panorama kısmında “Ekümenik Jüri”; Sundance Sinema Festivali’nde Dünya Sineması – Dramatik kısmında “En İyi Yönetmen” ve İstanbul Sinema Festivali’nde Altın Lale Ulusal Yarış kısmında “En İyi Film”, “En İyi Görüntü Yönetmeni”; Ankara Sinema Festivali’nde “En İyi Görüntü Yönetmeni”, “En İyi Müzik Yönetmeni”, “En İyi Sanat Yönetmeni”; Antakya Sinema Festivali’nde “En İyi Film”, “ En İyi Yönetmen” üzere çok sayıda mükafata layık görüldü.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu