Ekonomi

Petrol üzerindeki Fed baskısı ve Çin iyimserliği tersine çevirdi

ABD’nin petrolde para politikasını sıkılaştıracağı beklentilerinin yarattığı baskı, Çin’den gelen güçlü ekonomik verilerin etkisiyle sınırlı kaldı.

ABD ham petrolü, önceki iki seansa göre yüzde 2,7 yükseldikten sonra varil başına 78 dolarda kaldı.

En büyük petrol ithalatçısının Sıfır Kovid politikasından vazgeçmesinin ardından Çin’de talebin toparlanacağına dair işaretler piyasayı destekledi.

Petrol yatırımcıları arasında iyimserlik artarken, Chevron Corp. İcra Komitesi Lideri Mike With artan Çin talebinin fiyatların temeli olabileceğini söyledi.

Wirth’in Saudi Aramco muadili Amin Nasser, dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki tüketimin “çok güçlü” olduğunu söyledi.

Petrol, bu yıl ciddi bir küresel makroekonomik görünüm ve artan ABD ticaret stokları arasında yavaş yavaş yumuşadı. Çarşamba günü açıklanan resmi rakamlara göre, ham petrol sevkiyatları rekor seviyeye yükselirken, ülke çapındaki stoklar geçen hafta beklenenin altında 1,2 milyon varil arttı.

Singapur’daki Vanda Insights’ın kurucusu Vandana Hari, “Büyük resim şu ki, ham petrol bir kez daha dar bir bantta kilitlendi ve fiyatları sürdürülebilir bir şekilde yukarı veya aşağı hareket ettirmek için büyük bir baskı yok” dedi.

haber-esenyurt.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
yakacık evden eve nakliyat
kartal eşya depolama
Başa dön tuşu