Haber

Paylaşmadığı fotoğraf nedeniyle yargılanan gazeteci Kanbal beraat etti

Gazeteci Ahmet Kanbal, paylaşmadığı fotoğraf nedeniyle yargılandığı davada beraat etti.

MA’nın haberine göre gazeteci Ahmet Kanbal, sosyal medya hesabında paylaştığı haber içeriğinde yer almayan bir fotoğraf nedeniyle “basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçundan yargılanmaya başlandı.

Mezopotamya Ajansı muhabiri Ahmet Kanbal hakkında, sanal medya hesabında paylaştığı haberde yer almayan fotoğraf nedeniyle “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla açılan davanın ikinci duruşması görüldü. Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya gazeteci Kanbal ve avukatı Erdal Kuzu katıldı.

SAVCI BERAAT İSTEDİ

Duruşmada açıklanan mütalaada Kanbal’ın, kendisine yöneltilen suçlama unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle beraat etmesi istendi.

Kendini savunan Kanbal, “Gazetecilik yapıyoruz. Gazetecilik yaptığımız için yargılanıyoruz. Hakkımızda açılan soruşturmaların tamamı gazetecilik faaliyetlerimizden kaynaklanmaktadır. Bu iddianame aynı zamanda gazetecilik faaliyetlerimiz için hazırlanmış bir iddianamedir. İstiyorum” dedi. beraat.”

Avukatı Erdal Kuzu da müvekkilinin gazeteci olduğunu, gazeteci olduğu için hedef alındığını söyledi. İddianamede adı geçen fotoğrafın paylaşılan haber içeriğinde yer almadığını belirten Kuzu, farklı medya organlarında yayınlanan YPG ve PKK ile ilgili görselleri mahkemeye sunarak, “Farklı medya organları da bu tür görüntülere haber içeriklerinde yer vermektedir. Gazetecilik faaliyeti kapsamında. Yapılanın bir gazetecilik faaliyeti olduğunu anlamanız için bunu sunuyorum. “Gazetecilik kapsamında bu tür görsellerin kullanılması normaldir. Bu dosyada bahsi geçen görsel de paylaşılmadı” dedi ve müvekkilinin beraatını istedi.

Kararını açıklayan mahkeme, Kanbal’ı beraat ettirdi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu