Teknoloji

Metaverse herkes için ulaşılabilir bir yer olacak mı

Global ekonomindeki eksi istikametteki değişimler, eser tedarik meseleleri ve teknolojik eserlerin değerli olması, kullanılacak teknolojinin yayılımını yavaşlatıyor.

Dünya’daki ekonomik olguların meçhullüğü ve ülkelerin para siyasetlerindeki sıkı tavrı teknolojiyi de etkiliyor. Bir yandan büyük şirketlerin açıkladıkları karlılık oranları bariz seviyede artarken, başka yandan enflasyon toplumu önemli halde etkilemeye devam ediyor.

Sanal Gerçeklik alanında çalışmalar yürüten Dijital Gen, ekonomik dataların teknoloji istikametindeki ar-ge çalışmalarına verdiği ağır yükü tanımladı. Günümüzde katlanarak ilerleyen teknolojik gelişmelere toplumun ekonomik açıdan da yetişmesi giderek zorlanıyor.

Dijital Gen kurucusu Sercan Kasım, Sanal Gerçeklik alanında yaptıkları çalışmaları değerlendirirken, yazılımcı yoksunluğu, yazılım eserlerindeki tedarik problemleri ve eserlerin pahalılıklarına dikkat çekti. “Teknolojiyi yaygınlaştırarak katma değerli işleri hayatımızın odak noktasına getirmeye çalışıyoruz. Kurumsal veya bireysel firmaların teknolojiyi kullanarak, onlara dijital dönüşümlerinde takım arkadaşı olduğumuz bu günlerde, projelerde özellikle dikkat çektiğimiz önemli bir konu haline gelen yatırım maliyetlerinin yüksek oluşu, teknolojinin yaygınlaşmasını da yavaşlatıyor” dedi.

“Doğru yer, doğru Zaman ve doğru fiyatlama ile sürdürülebilir sistemler kurmalıyız”

Kasım ayrıyeten “Meta’nın Kurucusu Mark Zuckerberg’in açıkladığı VR ve AR gözlük modelindeki Oculus Pro piyasa fiyatının 1,499.99 olarak açıklanması ABD ve Avrupa’da değil tüm dünyada bir hayal kırıklığı yarattığına inanıyorum. 399’lık Quest 2 Modeli sonrasında büyük bir fark ile çıkan model Metaverse için yeni algılar oluşturuyor. Ulaşılabilir ve sürdürülebilir bir yapıda çalışmalar yapılması teknolojinin yayılımında en kıymetli iki etkendir. Küresel dünyanın koşullarına uygun bir süratte büyüme için, uygun maliyet çalışmalarının da yapılarak piyasaya sürülmesi gerektiğini düşünüyorum. Yenilikçi teknolojilere ulaşmanın sıkıntı olmadığını da göstererek, yeni teknolojilerdeki bu maliyet algısının kırılması gerektiğini düşünüyorum. Bu sebeple yanlışsız yer, yanlışsız vakit ve yanlışsız fiyatlama ile sürdürülebilir bir sistem kurmamız gerekiyor” diyerek ekledi.

“16.000+ öğrencimize VR ve AR derslerini ücretsiz veriyor, deneyimlemelerine de imkan tanıyoruz”

Teknolojiye ulaşılabilirliği ve ülke olarak ileride çok daha fazla yazılım konuşulmasını sağlamak ismin Sanal Gerçeklik (VR) ve Artırılmış Gerçeklik (AR) teknolojilerini kullanarak toplumsal sorumluluk olarak yürüttüğümüz “Çocuklar için Gelecek” projemizde ise ortaokul seviyesinde bu yıl 16.000+ öğrencimize VR ve AR derslerini fiyatsız veriyor, deneyimlemelerine de imkan tanıyoruz.

Dijital Gen olarak yaptığımız çalışmalarda, ulaşılabilir olmak ve teknolojiyi küçük-büyük demeden kullanılır hale getirerek ismine katma pahası yüksek işler üzerine çalışıyoruz. Yatırım maliyetlerinde ise birbirinden farklı ödeme seçenekleri ile müşterilerimizin beklentilerine tahliller sunuyoruz.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Kartal Escort

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu