Teknoloji

Meta, Yapay Zeka İçin Çip Geliştirdiğini Duyurdu: MTIA

Mark Zuckerberg yönetimindeki Meta son yıllarda ortalıkta dolaşıyor. yapay zeka ve metaverse teknolojilere odaklanmıştır. Aslında, geçmiş yıllarda şirket ” Yapay Zeka Araştırması Üst Kümesi‘ adını verdiği harika bir bilgisayarı da duyurdu. 16.000 GPUBu süper bilgisayar, yapay zeka odaklı çalışmalar için geliştirilmiş bir makineydi.

Şimdi ise Meta’dan dikkat çekici bir haber daha geldi. Şirket yine yapay zeka teknolojileri için kullanılacak. yonga üzerinde çalıştığını duyurdu. Açıklamada, ” Meta Eğitimi ve Çıkarım Hızlandırıcı“( MTIAolarak adlandırılan bu çipin, yapay zeka modellerini çalıştırmak için özel olarak optimize edildiği belirtildi.

Süper bilgisayarlardaki CPU’lardan çok daha iyi

Meta tarafından yapılan açıklamalarda bu çip sadece yapay zekaya odaklanıyor, bu da çipin diğer süper bilgisayarlarda kullanılan CPU’lardan farklı olduğu anlamına geliyor. iyi bir noktaya çağrıldı. MTIA, Meta’nın projeleri için yapılandırıldığından, şirketin çalışmalarında daha az güç tüketimi ve daha yüksek verimlilik sağlayacaktır. Meta Lider Yardımcısı Santosh Janardhan, çiple ilgili yaptığı açıklamalarda, ” daha iyi performans, daha düşük gecikme ve Daha yüksek verimsağlayacağız’ sözlerini kullandı.

Meta, üzerinde çalıştığı MTIA adlı çip hakkında daha fazla bilgi vermedi. Fakat TechCrunchŞirket tarafından yapılan açıklamaya göre bu çipin etkin kullanımı o kadar da fazla değil. yakın değil . Aktarılan bilgilere göre Meta, 2025 yılı itibarıyla MTIA’yı etkin bir şekilde kullanabilecek. O günler geldiğinde Meta’nın geliştirdiği çipin etkilerini çok daha net bir biçimde görebileceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu