Haber

Kayseri’de Çalışmasına İzin Verilen Elektrikli Scooter Sayısı Açıklandı

Milliyetçi Hareket Partisi Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, İçişleri Bakanlığı’na yazılı soru önergesi sunarak, Kayseri’deki toplam scooter sayısı ve scooterların karıştığı kaza sayısını sordu. Bakanlık, Kayseri’de 1.539 adet işletme ruhsatlı elektrikli scooterın hizmete girdiğini bildirdi.

Milliyetçi Hareket Partisi Kayseri Milletvekili, Kayseri’nin sorunlarına ilişkin 42 yazılı soru yöneltti. MHP’li rekortmen Özdemir’in, geçen ay Kayseri’deki toplam scooter sayısı ve scooterlı kaza sayılarına ilişkin yazılı sorusu, İçişleri Bakanlığı tarafından yanıtlandı. Bakanlık, Özdemir’e Kayseri’de işletme izni verilen 1.539 elektrikli scooterın hizmete girdiğini belirtirken; “Etkin, sürekli ve yoğun denetimlerle trafik güvenliğinin arttırılması, kazalara neden olan ihlallerin önlenmesi ve scooter kullanıcılarının trafik kurallarına uyum düzeyinin artırılması amacıyla kontrol ve düzenleme faaliyetleri yürütülmektedir. Trafiği ve sürüş güvenliğini etkileyen trafik kural ihlalleri Özellikle sürücülerin nitelikleri ve kullanım koşulları ile mevzuata aykırı hususların tespiti halinde trafik birimlerince gerekli yaptırımlar uygulanır.Kayseri Büyükşehir Belediyesi UKOME’nin 20.05.2021 tarihinde aldığı karar ile scooter sayıları Kayseri genelinde elektrikli scooter işletme sayısı 3.000’e düşürüldü. Kayseri’de 1.539 adet işletme izinli elektrikli scooter hizmet veriyor. Ülkemizde yıllık bazda meydana gelen trafik kazalarına ilişkin istatistiki veriler www.tuik.gov.tr ​​internet sitesinde yayınlanıyor. ​​Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2023 yılında meydana gelen trafik kazalarına ilişkin istatistiksel bilgileri www.trafik.gov.tr ​​adresinde yayınlanmaktadır.”

İçişleri Bakanlığı tarafından verilen yanıtta www.trafik.gov.tr’ye bakıldığında 12 Ekim 2023 tarihinde 7 bin 820 elektrikli scooter sürücüsünün denetlendiği ve mevzuatta sıralanan ihlallerin tespit edildiği öğrenildi. 1.660 elektrikli scooter kullanıcısı ile bir süreç gerçekleştirildi. – KAYSERİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
yakacık evden eve nakliyat
kartal eşya depolama
Başa dön tuşu