Haber

Kars’ta öğrenciler ve dağcılar Büyük Yahni Dağı’nın zirvesinde şehitleri anıyor

1853-1856’da Rus ordularına karşı Kars’ı savunmak için kullanılan Büyük Yahni Dağı’na tırmanan üniversite öğrencileri ve dağcılar, zirveye Türk bayrağı çekerek şehitleri andı.

gençlik ve SporTürkiye Dağcılık Federasyonu İl Müdürlüğü ve Kars Temsilciliği tarafından hazırlanan Milli Mücadele Şehitlerini Anma Etkinliği kapsamında Kars, Ardahan ve Iğdır’dan dağcılar ve üniversite öğrencileri Kars Valiliği önünde bir araya geldi.

Kars-Ani Örenyeri yolu üzerindeki Büyük Yahni Dağı civarına otobüslerle gelen 350 kişilik grup, şehitleri anmak için ellerinde Türk bayrakları ile 2 bin 254 rakımlı dağın zirvesine çıktı.

Katılımcılar uzun bir tırmanışın ardından bölgedeki 1853-1856 yıllarında Rus ordularına karşı Kars’ı savunmak için kullanılan sığınakları ziyaret ettiler. Katılımcılar, tepede okunan dualar ve Kuran-ı Kerim ile şehitleri andı.

Etkinlik kapsamında geçen hafta ilk kez Ağadeve Dağı’na çıktıklarını belirten Gençlik ve Spor İl Müdürü Nedim Aslan, bu hafta Büyük Yahni Dağı’nda zirve yaparak şehitleri andıklarını söyledi.

Türkiye Dağcılık Federasyonu Kars Temsilcisi Alpay Korkmaz da Anadolu azizlerinden Ebul Hasan Harakani’nin Hicri 429’da Büyük Yahni Dağı’nda Bizanslılarla savaşırken şehit olduğunu bildirdi.

Korkmaz, Milli Mücadele Şehitlerini Anma Etkinliği kapsamında 350 kişi ile 2 bin 254 rakımlı Yahni Dağı’ndaki tepeye çıkarak şehitleri Kuran-ı Kerim ve dualarla andıklarını sözlerine ekledi.

Etkinlik kapsamında Türk Kızılay ve Aras EDAŞ’ın desteğiyle katılımcılara çorba ve çay ikram edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu