Haber

İsrail’den yeni ateşkes teklifi! Hamas’tan jet yüzlü yanıt

En son ateşkes haberleri:İsrail’in Filistin ve Gazze Şeridi’ndeki katliam baskınları hız kesmeden devam ederken, İsrail’den yeni bir ateşkes açıklaması geldi.

HAMAS’A 2 AYLIK YENİ UZLAŞMA TEKLİFİ

Tel Aviv yönetiminin tüm Hamas tutuklularının serbest bırakılması karşılığında Gazze’ye yönelik baskınlarını 2 ay süreyle askıya almayı teklif ettiği vurgulandı.

İsrail’in Gazze’de kalıcı ateşkesi içermeyen öneriyi Katar ve Mısır aracılığıyla ilettiği aktarılırken, İsrailli yetkililerin Hamas’tan yanıt bekledikleri ancak çatışmada ilerleme kaydedilebileceği konusunda temkinli bir iyimserlik içinde oldukları vurgulandı. gelen gunler.

HAMAS: RESMİ BİR TEKLİF ALINMADI

Hamas Medya Sorumlusu Kilani, İsrail’in yeni ateşkes teklifinin ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi: “(İsrail’in esir karşılığında 2 aylık ateşkes teklif ettiği iddiası) Resmi teklif henüz ulaşmadı. Hamas kalıcı ateşkes istiyor. Sınırlı teklifleri reddediyor.”o cevapladı.

BİRİNCİ ÖNCELİK 60 YAŞ ÜSTÜ ERKEKLER VE DURUMU KRİTİK REHİNLER

İsrailli yetkililer, esir değişimi konusunda anlaşmaya varılması halinde ilk adımın kadın, 60 yaş üstü erkekler ve sağlık durumları kritik olan rehinelerin serbest bırakılması olacağını belirtti.

Sonraki aşamalarda kadın askerlerin, asker olmayan 60 yaş altı erkeklerin, İsrailli erkek askerlerin ve rehinelerin naaşlarının tesliminin yer alacağı belirtildi.

İsrailli yetkililer, önerilen esir değişimi anlaşmasına göre İsrail ve Hamas’ın, her bir İsrailli tutuklu karşılığında kaç Filistinli tutuklunun serbest bırakılacağı konusunda önceden anlaşacağını, ardından bu Filistinli tutukluların isimleri konusunda ayrı ayrı müzakereler yapılacağını kaydetti.

ABD’den ateşkes açıklaması geldi

ABD yönetimi, İsrail’in Han Yunus’a yönelik saldırılarının arttığı bir dönemde Gazze’de genel ateşkesi desteklemediğini, yalnızca mahkumların uzaklaştırılması ve bölgeye yardım ulaştırılmasına yönelik “insani molaları” desteklediğini belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu