Haber

İsrail Sınırına Molotof Kokteyli Atıldı

İsrail ordusu, Lübnan ucundan kendi topraklarına molotof kokteyli atıldığını duyurdu.

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, Lübnan’ın sonundaki Metula bölgesinde sınır tellerine yaklaşan bir zanlının tellere gerçek molotof kokteyli attığı belirtildi.

Açıklamada, hareket sonucu çitin bulunduğu alandaki menfezlerden birinde hafif hasar meydana geldiği belirtildi.

Öte yandan İsrail basınında eylemin “Hizbullah’ın bir unsuru” tarafından düzenlendiği ve İsrail askerlerinin uyarı amacıyla havaya ateş açarak karşılık verdiği bildirildi.

Lübnan-İsrail sınırında gerginlik

İsrail’in 1982’de işgal ettiği Lübnan’ın güneyinden 2000’de çekilmesinin ardından 120 kilometre uzunluğundaki sınırın güvenliği Birleşmiş Milletler Geçici Barış Gücü’nün (UNIFIL) kontrolüne geçti.

UNIFIL’in kontrolündeki sınır için “Mavi Hat” terimi kullanılıyor ve UNIFIL, güvenliği sağlamak için tüm bölgede devriye geziyor.

İsrail son dönemde sınır hattında hendek ve tel örgü gibi takviye faaliyetlerini artırmanın yanı sıra sınırda bir kısmı Lübnan’a ait olan Gajar köyünün tamamını işgal ederek çevresine tel örgü ördü.

11 Ağustos’ta İran Parlamentosu Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komitesi Başkanı Vahid Celalzade, Lübnan sınırındaki Marun al-Ras köyünü ziyaret etti.

Celalzade, köydeki “İran Bahçesi”ni ziyaretinde “İsrail’in varlığına son verilmeli” dedi. terimleri kullandı.

altinozu-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
yakacık evden eve nakliyat
kartal eşya depolama
Başa dön tuşu