Ekonomi

Halkbank, ABD’deki ceza davasında yeni bir aşamaya giriyor

ABD’de devam eden ceza davasına ilişkin Halkbank’tan yapılan açıklamada, “Bundan sonraki aşamada Halkbank davası Yargıtay’ın görüşleri doğrultusunda Yargıtay 2. Mahkemesi tarafından yeniden değerlendirilerek yeniden karara bağlanacak. Aleyhimize bir daha karar verirse yine Yargıtay’a götürülür, başvuru hakkımız saklıdır.” terimler kullanıldı.

Halkbank, ABD’de banka hakkında açılan ceza davasına ilişkin Kamuyu Aydınlatma Platformu’ndan (KAP) açıklama yaptı.

Açıklamada, ABD Yüksek Mahkemesi’nin Halkbank davasına ilişkin başvuruyu incelediği ve dün oy çokluğu ile karar verdiği belirtildi.

“Başvurumuzda Halkbank’ın bir devlet bankası olması nedeniyle ABD mahkemelerinde 1. Yabancı Devlet Bağışıklığı Yasası (FSIA), 2. Verilen kararlardan oluşan teamül hukuku kapsamında yargılanamayacağımız ileri sürülmüştür. İlkini reddetmesine rağmen, 2. Yargıtay’ın kararını iptal ederek belgeyi örf ve adet hukuku açısından incelenmek ve yeniden yargılama yapılmak üzere 2. Yargıtay’a iade etti.

Bundan sonraki aşamada Halkbank belgesi, Yargıtay’ın görüşleri doğrultusunda Yargıtay 2. Mahkemesi tarafından yeniden değerlendirilerek karara bağlanacak. Alt mahkeme yine aleyhimize karar verirse Yargıtay’a yeniden başvurma hakkımız var.”

Açıklamada, belgelerin iadesi ile temyiz sürecinin devam edeceğinden, panel duruşmasına ilişkin duruşmayı durdurma kararının devam edeceği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
yakacık evden eve nakliyat
kartal eşya depolama
Başa dön tuşu