Ekonomi

Fatih Dönmez açıkladı: Gabar’da yağ pompası fiyatlarına olumlu yansıyacak

ensonhaber.com

Terörle mücadele hız kesmeden devam ederken, Şırnak Gabar Dağı da terörden arındırılan bölgelerden biri oldu.

Güvenlik güçlerinin terörden arındırdığı bölgelerde yeniden canlanırken sevindirici bir haber daha geldi.

Gabar Dağı’nda yapılan sismik çalışmalarla petrol bulundu.

Keşfedilen petrol günde 5 bin varile ulaşıyor.

Bu gelişmenin ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez herkesin merak ettiği soruyu yanıtladı.

“Gabar’da pompa fiyatlarına olumlu yansıyacak”

Seçim çalışmaları kapsamında Eskişehir’de bulunan Bakan Dönmez, CNN Türk’ün canlı yayınına katıldı. ‘Gabar yağının pompa fiyatlarına katkısı olur mu?’soruyu yanıtladı.

Dönmez, sahadaki durumun oldukça iyi olduğunu belirtti. “Bundan hem devletimiz hem de milletimiz faydalanacak ve pompa fiyatlarına olumlu yansıyacaktır”söz konusu.

Bakan Dönmez şu ifadeleri kullandı:

1300, 1400 varil ilk kuyuda çok iyi. Esma Çevik kuyuları geçen yıl devreye girdi ve oradaki üretimimiz 1000 varili aştı. Şehit Aybüke hoca kuyuları ile üretimimiz 1000’in üzerine çıkacak. Günlük 100 bin varil üretime ulaşabilmemiz için kuyu sayısını 100’e kadar tamamlamamız gerekiyor.

“Devletimiz de milletimiz de yararlanır”

Bundan hem devletimiz hem de milletimiz faydalanacak ve pompa fiyatlarına olumlu yansıyacaktır. Arkadaşlarımız Gabar’daki mevcut petrol ölçüsünün yaklaşık 1 milyar varil olduğunu hesapladılar. Bunun yüzde 60’ını ilk kuyudan elde edilen verilerle düşünürsek 3-4 kuyudan sonra rezerv netleşir. Yüksek viskoziteli bir yağdır. Bu saha Esma Çevik sahasına çok yakındır, teknik özellikleri birbirine çok yakındır.

“Türkiye için büyük bir değer”

Orada üretilebilir rezervi yüzde 60 olarak belirledik ve brüt 250 milyon varil rezerv var. 180 milyon varil net rezervi var. Bunu petrol fiyatlarıyla çarpın. Türkiye için çok büyük bir değer.

ilginizi çekebilir Terörden arındırılan Gabar Dağı bölgesindeki petrol rezervlerinin maliyeti 12 milyar dolar Haberin Detayları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu