Haber

Eski Tayvan lideri Ma: “Tayvan Boğazı’nın iki yakasındaki herkes Çinli”

Tayvan’ın eski lideri Ma Ying-jeou, Tayvan ve Çin halkının aynı soydan geldiğine dikkat çekerek, “Tayvan Boğazı’nın her iki yakasındakiler Çinlidir ve her ikisi de Yan ve Sarı İmparatorların torunlarıdır.”

Çin ile egemenlik sorunu yaşayan Tayvan’ın eski lideri Ma Ying-jeou, Çin Cumhuriyeti’nin kurucusu sayılan Sun Yat-sen’in Çin’in Nanjing kentindeki türbesini ziyaret etti. Ma konuşmasında Sun Yat-sen’in 1911’de son Çin imparatorunu devirmesine ve Çin Cumhuriyeti’ni hayata döndürmesine övgüde bulundu. Ma, “Tayvan Boğazı’nın her iki yakasındaki insanlar Çinli ve ikisi de Yan ve Sarı İmparatorların torunları. İki tarafın barışı yeniden sağlamak, savaştan kaçınmak ve Çin’i yeniden canlandırmak için birlikte çalışacağını içtenlikle umuyorum.” Ma, Tayvan Boğazı’nın iki yakasında yaşayan insanların barıştan sorumlu olduğunu ve bunun için daha çok çalışmaları gerektiğini belirtti.

Ma’nın ziyareti, Tayvan’ın eski veya misyoner bir liderinin 1949’dan beri Çin’e yaptığı ilk ziyaretti. 2008’den 2016’ya kadar Tayvan’ı yöneten Ma’nın Çin ziyareti sırasında herhangi bir üst düzey Çinli liderle görüşmesi beklenmiyor.

Tayvan’daki iktidardan Ma’nın eleştirisi

Tayvan’ın iktidardaki Demokratik İlerleme Partisi (DPP), Ma’nın Çin ziyaretine tepki gösterdi. Parti milletvekilleri, Honduras’ın geçtiğimiz Pazar günü Tayvan ile diplomatik ilişkilerini keserek Çin’in yanında yer aldığını belirterek, Ma’nın bu kadar kritik bir dönemde neden Çin’e gittiğini merak ettiklerini belirtti.

Ma’nın partisi ve Tayvan’ın ana muhalefet partisi Kuomintang (KMT) Çin ile yakın bağları savunurken, DPP Tayvan’ın Çin’den bağımsızlığını savunuyor.

Çin-Tayvan ortasında egemenlik çatışması

Pekin yönetimi, Tayvan’ın Çin’in bir parçası olduğunu belirtirken, Tayvan “bağımsız bir ülke” olduğunu iddia ediyor. Çin yönetimi “barışçıl birleşme” adı altında Tayvan’ın kontrolünü ele geçirmek isterken, bu yönde güç kullanmaktan çekinmeyeceğini belirtiyor. Pekin ayrıca diğer ülkelerin Tayvan ile resmi temasını “egemenliğin ihlali” olarak görüyor. – TAIPEI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu