Haber

Cumhurbaşkanlığının 2023 yılı bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Cumhurbaşkanlığı bütçesi, doğrudan milletimiz tarafından seçilen Cumhurbaşkanımızın devletin başı ve yürütme erki olarak, gece gündüz yürüttüğü çalışmaların kaynağını oluşturmaktadır.” dedi.

Oktay, TBMM Plan ve Bütçe Komitesinde, Cumhurbaşkanlığı ve Cumhurbaşkanlığına bağlı, ilgili ve alakalı kurum, kuruluşların 2023 yılı bütçelerine ait sunum yaptı.

Cumhurbaşkanlığı teşkilatı olarak, tüm kurum, heyetlerle, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin sağladığı sürat, dinamizm ve esnekliği uygulamaya yansıttıklarını belirten Oktay, böylelikle milletin muhtaçlıkları konusunda en süratli formda aksiyon aldıklarını, bölgesel ve global krizlere karşı daha aktif, kapsamlı refleksler verebildiklerini vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı ve Cumhurbaşkanlığına bağlı, ilgili ve bağlı kurumların bütçesinin, Cumhurbaşkanlığı merkez teşkilatının yanı sıra Savunma Sanayii Başkanlığı, Ulusal İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı, Dijital Dönüşüm ve Yatırım Ofisleri üzere faaliyetleriyle, ülkeyi ileriye taşıyan stratejik kurumları içerdiğine işaret eden Oktay, Devlet Arşivleri Başkanlığı, Ulusal Saraylar Yönetimi Başkanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığının da görüşülecek bütçe teklifi içerisinde bulunduğunu anımsattı.

Oktay, “Görüşmekte olan bu bütçe, içerisinde barındırdığı Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığı ile Türkiye markasını; Strateji ve Bütçe Başkanlığımız ile ülkemizin kalkınma rotasını; Millet Kütüphanemiz ile ülkemizin en büyük ve güçlü kütüphanesini; CİMER ile tüm vatandaşlarımızın talep ve şikayetlerini çarçabuk iletebildiği portalı temsil etmektedir. Cumhurbaşkanlığı bütçesi, direkt milletimiz tarafından seçilen Cumhurbaşkanımızın devletin başı ve yürütme erki olarak, gece gündüz yürüttüğü çalışmaların kaynağını oluşturmaktadır.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Cumhurbaşkanlığı 2023 yılı bütçesinin, küresel ve yerel dinamiklerin yanı sıra Türkiye Yüzyılı’na ilerleyen ülkenin milli öncelikleri göz önünde bulundurularak hazırlandığına dikkati çekti.

“Azami tasarruf prensiplerine riayet edilerek gerçekleştirilecek”

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığının harcamasının, 2021 yılı kesin hesabına nazaran 3 milyar 653 milyon 795 bin lira olarak gerçekleştiğini bildiren Oktay, tahsis edilen ödeneğin 560 milyon 592 bin lirasının kullanılmayarak iptal edildiğini aktardı.

Başkanlığın 2021 yılı kesin hesap masraflarının yüzde 63’ünün mal ve hizmet, yüzde 14’ünün cari transferler, yüzde 12’sinin sermaye giderleri ve yüzde 11’inin işçi masrafları olduğunu belirten Oktay, şöyle devam etti:

“2023 yılı bütçesi; ofisler, acil dayanak masrafları, İçişleri ve Ulusal Savunma Bakanlıklarınca kullanılan Barışı Destekleme ve Müdafaa Hizmetleri ödenekleri dahil 2022 yılı ödeneğine nazaran yüzde 62,4 artışla 6 milyar 637 milyon lira olarak öngörülmüştür. Tahsis edilmesi öngörülen ödenekten, 2 milyar 550 milyon lira İçişleri ve Ulusal Savunma Bakanlıklarınca kullanılan Barışı Destekleme ve Muhafaza Hizmetleri masraflarına, 280 milyon 500 bin lira acil dayanak masraflarına, 652 milyon 929 bin lira ise ofislerin bütçesine aktarılmak üzere ayrılmıştır. Ayrıyeten günlük 4 bin 500 ile 12 bin ortasında ziyaretçiye hizmet veren, açıldığı günden itibaren yaklaşık 2 milyon 400 bin kişi ziyaretçi sayısına ulaşan Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesinin her türlü harcamaları da bu bütçeye dahildir.”

Oktay, 2023 yılında kamu kaynaklarının kullanımının, evvelki yıllarda olduğu üzere verimli ve aktif bir halde, azami tasarruf prensiplerine riayet edilerek gerçekleştirileceğini söyledi.

-Politika konseylerinden 150’nin üzerinde rapor ve politika belgesi

Cumhurbaşkanlığına doğrudan bağlı olan 8 başkanlık, 1 genel sekreterlik, 4 ofis, 9 politika kurulunun, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin süratli ve tesirli tahlil üreten uygulama sisteminin değerli birer modülünü oluşturduğunu lisana getiren Oktay, siyaset konseylerinin, 2022 yılı içinde tüm karar alma sistemlerine yol gösteren 150’nin üzerinde farklı alanda rapor ve politika belgesi hazırladığını belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, Yatırım Ofisi, Finans ve İnsan Kaynakları Ofisi’nin, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ruhuna uygun biçimde stratejik alanlarda hem kamuya hem de özel bölüme öncülük ettiğine işaret eden Oktay, bu kurumsal yapılanmayla “dijital Türkiye” amacını gerçekleştirme istikametinde kıymetli kademe kaydettiklerini anlattı.

Türkiye’nin, dijital dönüşüm sürecinde edindiği kapasite ve tecrübeyi KKTC’ye aktarmak üzere projelendirdiği KKTC e-Devlet Kapısı ve Data Merkezi’nin resmi açılışının yapıldığını anımsatan Oktay, Azerbaycan ile dijital işbirliği ve entegrasyon çalışmalarına eğitim alanının yanı sıra iş dünyasına yönelik hizmetlerle “İki Devlet, Tek Millet” düsturunun e-devlet ile daha da güçlendirildiğini söyledi.

Oktay, “Önümüzdeki yüzyılı Türkiye Yüzyılı yapmak, çağı yakalayan değil çağa yön veren bir ülke olmak, dijitalin yüzyılını hayata geçirmek yönünde yerli ve milli politikalarla ilerlemeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Dijital Dönüşüm Ofisinin, 2022 yılı ödeneğinin 101 milyon 430 bin lira olduğunu, 2023 yılı bütçesi için 172 milyon 431 bin lira ödenek tahsisinin öngörüldüğünü bildirdi.

-Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisinin, Türkiye’nin makroekonomik hedefleri kapsamında ülkenin yatırım fırsatlarını küresel iş dünyasıyla buluşturduğunu anlatan Oktay, ayrıca ofisin, Türkiye’ye yatırım yapmaya karar vermiş yatırımcılara tüm süreçlerde takviye sağladığını ve ülkenin yatırım ortamının güzelleştirilmesine yönelik çalışmalar yürüttüğünü kaydetti.

Oktay, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi tarafından yürütülen yatırım takviye ve tanıtım faaliyetleri çerçevesinde 2021’de toplam değeri 1 milyar 68 milyon dolar olan 31 yatırım projesinin faaliyete geçtiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Bu projelerin 24’ü sıfırdan yatırım, 5’i genişleme yatırımı ve 2’si satın alma-birleşme olup, başta Çin, Japonya, Almanya, Fransa ve ABD olmak üzere 14 ülkeye aittir. Bu projeler sayesinde yaklaşık 10 bin bireye istihdam sağlanmıştır. Faaliyete geçen bu yatırım projelerinin çoğunluğu ülkemizin gereksinim duyduğu orta-yüksek ve yüksek teknolojili bölümlerde gerçekleşmiştir.

2022’nin birinci 10 ayında ise toplam kıymeti 2 milyar 557 milyon dolar olan toplam 21 yatırım projesi faaliyete geçmiştir. 2022 Kasım ayı prestijiyle Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi tarafından; potansiyel yatırım fiyatı yaklaşık 55 milyar dolar ve 95 bin 500 şahsa istihdam oluşturma potansiyeline sahip geniş bir proje portföyü takip edilmektedir. Ofisin 2022 yılı ödeneği 185 milyon lira olup, 2023 yılı bütçesi için 298 milyon lira ödenek tahsisi öngörülmüştür.”

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi

Oktay, Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisinin, ulusal ve uluslararası finansal sistemi izleyerek analizler yaptığını, ekonomik kalkınmayı destekleyici, sürdürülebilir ve dünyayla entegre olmuş yeni bir finansal sistemin oluşmasını sağlamak üzere stratejiler geliştirdiğini ifade etti.

“İstanbul Finans ve Teknoloji Üssü, finans ve finansla ilgili teknoloji alanlarında özelleşmiş, tematik ve yenilikçi bir teknoparkı bünyesinde barındırması açısından bir birinci olacaktır.” diyen Oktay, İstanbul Finans Merkezinde; şirket tescil işlemleri, vergi işlemleri, sosyal güvenlik işlemleri, ikamet izni, çalışma izni, iş yeri açma ve çalışma ruhsatı ile personel istihdamına yönelik temel bürokratik süreçlerin hızlandırılması ve tek bir hizmet noktasından çözümlenebilmesini amaçlayan pilot projelerden birisi olacak “Tek Durak Büro”nun marka tescili sürecinin gelecek yıl tamamlanmasının beklendiğini bildirdi.

Katılım finans sisteminin türel çerçevesini oluşturacak, iştirak finans sisteminden hizmet alanların hak ve menfaatlerini koruyacak çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu belirten Oktay, Ulusal Fintek Strateji Belgesi’nin de gelecek günlerde yayımlanmasının öngörüldüğünü söz etti.

Oktay, 2022 ödeneği 31 milyon 752 bin lira olan Finans Ofisi için, 2023 yılı bütçesi kapsamında 53 milyon 978 bin lira ödenek tahsisinin öngörüldüğünü tabir etti.

İnsan Kaynakları Ofisi

İnsan Kaynakları Ofisinin, fırsat eşitliğine dayanan insan kaynağı kültürünü perçinlediğini söyleyen Oktay, Ulusal Staj Programıyla 160 bini aşkın gence kamu kurumlarında staj imkanı sağlandığını, öğrencilerin fiyatı ve sigortasının devlet tarafından karşılandığını belirtti.

Oktay, kelam konusu programın, yenilikçiliği ve kapsayıcılığıyla OECD tarafından 2020 ve 2021’de dünyaya örnek uygulama olarak gösterildiğini anlattı.

İnsan Kaynakları Ofisinin 2022 yılı ödeneğinin 75 milyon 600 bin lira olduğunu lisana getiren Oktay, ofisi için 2023 yılı bütçesi kapsamında 128 milyon 520 bin lira ödenek tahsisinin öngörüldüğünü kaydetti.

-Diyanet İşleri Başkanlığı

Dini, manevi ve ahlaki pahaları canlı tutmak gayesiyle din hizmeti sunan Diyanet İşleri Başkanlığının, yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirdiği hizmetlerle hep toplumun yanında yer aldığını tabir eden Oktay, “Başkanlık, toplumun her kesimine yönelik toplamda 384 kitap, 21 farklı dilde 222 eser, 776 e-kitap ve benzeri yayınları milletimizin ve insanlığın hizmetine sunmuştur. 2023 yılında gençlik ve aile, sosyal ve kültürel içerikli din hizmetleri, göç ve manevi destek faaliyetlerinden zekat ve kurban hizmetlerine varıncaya kadar pek çok alanda faaliyet gösterilmeye devam edilecektir.” dedi.

Oktay, Diyanet İşleri Başkanlığının 2022 yılı ödeneğinin 22 milyar 926 milyon 786 bin lira olduğunu, 2023 yılı bütçesi için teklif edilen ödenek meblağının, yüzde 56,6’lik artışla 35 milyar 910 milyon 653 bin lira olarak öngörüldüğünü bildirdi.

(Sürecek)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu