Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ek ders ücretleri müjdesi… Erdoğan ilk ders zilini çaldı

İSTANBUL (İGFA)– Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen 2023-2024 Akademik Yılı Açılış Törenine katıldı.

Yeni eğitim-öğretim yılı açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ücretli öğretmenlerin saat ek ders ücretlerine yüzde 25 oranında zam yapılacağını söyledi.

Erdoğan, konuşmasının başında yeni eğitim-öğretim yılının başta öğrenci ve öğretmenler olmak üzere tüm eğitim camiasına hayırlı olmasını diledi.

“Geçmişi taklit ederek, çağın gerisinde kalarak bir yere varamayız” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğrencilerin çağın ihtiyaçlarına göre yetiştirilmesi gerektiğini ifade etti.

“AYLIK ÜCRETLERİ YÜZDE 91 ARTTIRACAĞIZ”

2002 yılında göreve geldiklerinde derslik sayısının 343 bin olduğunu, bugün bu sayının neredeyse ikiye katlanarak 620 bine çıktığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “21 yıl önce yaklaşık 500 bin öğretmenimiz varken şu anda 1 milyon 200 bin öğretmenimiz var. Şu anda çalışan öğretmenlerin yüzde 80’ini atadık. Rekor atamaların yanı sıra, öğretmenlik meslek yasasını hayata geçirdik ve öğretmenlerimize ek mali ve ekonomik haklar verdik. Şimdi çalışanlara yönelik bir adım atıyoruz. Bakanlığımıza bağlı resmi eğitim kurumlarında ek ders ve usta öğreticilerimiz karşılığında bu kardeşlerimiz saatlik ek ders ücretlerinin yaklaşık yüzde 25’ini alacaklar. “Oranda ek bir artışa gidiyoruz. Böylece 2023 yılında aylık fiyatları yüzde 91 oranında artıracağız” dedi.

YABANCI BURSLAR ARTIYOR

Milli Eğitim burslu lisansüstü öğrencilerimizin burslarını okudukları ülkenin kurallarına göre değişen oranlarda artırdıklarının müjdesini veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, döviz cinsinden burslarını ortalama yüzde 26-27 oranında artırdıklarını söyledi. .

YENİ ANAYASA VURGUSU

Eğitimden teknolojiye, ulaşımdan savunmaya, demokrasiden hak ve özgürlüklere kadar her alanda çok önemli hazırlıklar yaptıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk demokrasisinin sivil anayasa yapacak olgunluğa ulaştığını kaydetti.

Çocukların aile kurumunun parlak değerlerinde yetişeceğinin sözünü veren Erdoğan, “Oku, düşün, uygula ve sonuçlandır” sözünün unutulmaması gerektiğini belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ikramda bulunmasının ardından, sahneye çağrılan öğrencilerle birlikte katılımcı protokol, yeni eğitim-öğretim yılının ilk ders zilini sembolik olarak çaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu