Haber

BM Genel Sekreteri Guterres’ten iklim krizinde güveni yeniden inşa etme çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, iklim krizine dair ülkeler ortasındaki inancı tekrar inşa etme davetinde bulundu.

Mısır resmi haber ajansı MENA’ya göre, Dışişleri Bakanı Samih Şukri ve Guterres, BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 27. Taraflar Konferansı’nın (COP27) gerçekleştirildiği Şarm el-Şeyh kentinde basın toplantısı düzenledi.

Hem kuzey ve güney ülkeleri ortasında hem de gelişmiş ve az gelişmiş ülkeler ortasında güvensizlik olduğuna işaret eden Guterres, bu güvensizliğin giderilmesi için süratli davranmaya gereksinim duyulduğunu belirtti.

Tüm taraflara acilen itimadı tekrar tesis etme daveti yapan BM Genel Sekreteri Guterres, “Güveni yeniden inşa etmenin en etkili yolu, gelişmekte olan ülkeler için zararlar ve mali destek konusunda iddialı ve güvenilir bir anlaşma bulmaktır. Aramızda güvensizlik krizini yaşadığımız halde iklim adaletinden söz edemeyiz.” dedi.

Guterres, emisyonların azaltılması ve yenilenebilir güce geçişi hızlandırmak için hem finansal hem de teknik dayanakların tümünü seferber edecek bir insani dayanışma muahedesine gereksinim duyulduğunu tabir etti.

Mısır Dışişleri Bakanı Şukri ise COP27 başkanlığını yapan Mısır’ın iklim kriziyle ilgili tüm sıkıntılara kesin tahlil için var olan gücüyle çalışacağını söyledi.

COP27 konferansına katılan birçok ülkenin iklim değişikliğiyle çabaya bağlılıklarını belirttiğini lisana getiren Şukri, iklim değişikliğine bağlı yaşanan ziyanların karşılanması için finansal takviyeye gereksinim olduğunu aktardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
yakacık evden eve nakliyat
kartal eşya depolama
Başa dön tuşu