Teknoloji

Binlerce yıl önce dev pençeli hayvanlar tarafından açılan mağaralar

Bu yüzyılın başlarında, Güney Amerika’da bir dizi büyük mağara keşfedildi. Bu mağaraları keşfeden bilim adamları, yaptıkları araştırmalar sonucunda bunların herhangi bir beşeri veya jeolojik süreç tarafından yapılmadığını anladılar..

Discover’a göre, jeoloji profesörü henry frank Otoyoldan geçerken, bir şantiyenin tepesine gömülü garip bir çukur gördü. Frank, kazı sırasında ortaya çıkarılan bu deliğe geri döndü ve içeri girdi.

Mağara 4,5 metre uzunluğundaydı. Frank, mağaranın jeolojik güçler veya insanlar tarafından yapılmadığını söyleyebildi, ancak bunun ötesinde hiçbir fikri yoktu. İsteyerek girdiğiniz bir mağarada muhtemelen onu bulmak istemeyecek olsanız da, içinde çok büyük bir ipucu vardı: Tavanda dev pençe izleri var..

Bu mağara, kendisinin ve diğerlerinin Brezilya ve Arjantin’de keşfettiği diğer birçok mağarayla birlikte soyu tükenmiş megafauna tarafından yapıldığı sanılan . Frank’in bulduğu mağara 10.000 yıl önce yaratıldı ve muhtemelen onun arkasında. dev tembel hayvanlar orada. Bu yaratıklar günümüzün tembel hayvanları gibi değildi ve aralarındaki temel fark, bir Afrika fili büyüklüğünde olmalarıydı.

Frank ve ekibi, hayvanlar tarafından yapılan Rio Grande do Sul bölgesinde, en uzunu 609 metre ve 1,8 metre yüksekliğinde olan 1.500’den fazla mağara ve tünel bulundu . Bunların muhtemelen birkaç nesildir tembel hayvanlar tarafından oyulduğu düşünülüyor.

Boyutlarına rağmen, insanların dev tembel hayvanları avlamış olabileceğine dair kanıtlar var. Utah’ta bulunan tembel hayvanlara ve insanlara ait iki yüz fosilleşmiş ayak izi, bir grup tarafından 2018’de yapılan bir çalışmada analiz edildi ve bunların “insan” olduğu bulundu. tembel hayvanları avlamasalar bile aktif olarak tembel hayvanları takip etmek ve/veya taciz etmek” delili olduğunu tespit etti.

paleontologlar, Davranışın eğlence amaçlı olması muhtemeldir, ancak tembel hayvanlarla insan etkileşimleri muhtemelen izleme ve/veya avlanma bağlamında daha iyi yorumlanır.diye yazar ve ekler: Tembel hayvanlar korkutucu bir av olur. Güçlü kolları ve keskin pençeleri, onlara ölümcül bir erişim ve yakın mesafeli karşılaşmalarda açık bir avantaj sağlıyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
yakacık evden eve nakliyat
kartal eşya depolama
Başa dön tuşu