Ekonomi

Arka lamba sorunu nedeniyle yüz binlerce Tesla geri çağrıldı

Tesla, ABD’de 321 binden fazla aracı, arka lambaların aralıklı olarak yanmadığı gerekçesiyle geri çağırdığını duyurdu. Haber, şirketin cuma günü Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yaklaşık 30 bin Model X arabasını ön yolcu hava yastığının yanlış açılmasına neden olabilecek bir sorun nedeniyle geri çağırmasının akabinde geldi. Arkası gerisine gelen geri çağırmalar nedeniyle, şirket payları yüzde 3 düştü ve son iki yılın en düşük düzeyine geriledi.

UZAKTAN GÜNCELLEME YAYINLANACAK

Elektrikli araç üreticisi, Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Yönetimi’ne (NHTSA) gönderdiği belgede, art lambayla ilgili geri çağırmanın birtakım 2023 Model 3 ve 2020-2023 Model Y araçlarını kapsadığını söyledi. Teksas merkezli Tesla, art ışık meselesini düzeltmek için uzaktan bir güncelleme yayınlayacağını ve geri çağırmayla ilgili rastgele bir kaza yahut yaralanma raporu olmadığını söyledi.

GERİ ÇAĞIRMA KARARI MÜŞTERİ ŞİKAYETLERİNİN AKABİNDE GELDİ

Şirket, geri çağırmanın, ekim ayı sonunda büyük ölçüde dış pazarlardan gelen ve aracın art lambalarının yanmadığını argüman eden müşteri şikayetlerinin akabinde geldiğini belirtti. Araştırma sonucunda, ender durumlarda, araç uyandırma süreci sırasında yanlış arıza tespitlerine neden olabilecek bir anormallik nedeniyle ışıkların aralıklı olarak çalışmayabileceği tespit edildi. NHTSA datalarına nazaran Tesla, 2022’de ABD’de 3,7 milyondan fazla aracı kapsayan 19 geri çağırma açıkladı.

Avcılar Escort

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu