Haber

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi yetkilisi: Nükleer deneme planlamıyoruz

Pranay Vaddi, ABD Ulusal Güvenlik Konseyi silah kontrolü direktörü.Rus Kommersant gazetesine yaptığı açıklamada, Rusya’nın nükleer silah testlerini yasaklama planına değindi Kapsamlı Nükleer Test Yasağı Anlaşması(CTBT) onayının geri çekilmesini değerlendirdi.

vadi, “ABD’nin herhangi bir nükleer patlayıcıyı test etme ihtiyacı veya planı yok. CTBT’ye ve yürürlüğe girmesine olan güçlü desteğimizi yeniden teyit ettik ve sıfır verimli nükleer patlayıcı testlerinin askıya alınmasına yönelik anlaşmaya bağlılığımızı sürdürüyoruz.”Bir açıklama yaptı.

Rusya’nın CTBT’ye verdiği onayı geri çekmesi, ” “yanlış yöne atıldı”Bunu, ülkeleri yürürlüğe girecek anlaşmaya yaklaştırmayan, aksine uzaklaştıran bir adım olarak gördüklerini kaydeden Vaddi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Rus yetkililer, onayın geri çekilmesinin yargılamaların yeniden başlaması anlamına gelmediğini belirttiler ve biz de Moskova’yı bu güvenceleri yerine getirmeye çağırıyoruz. CTBT imzacılarından Rusya da ABD gibi bu anlaşmanın kararlarına uymaya devam ediyor. ABD, CTBT’nin yürürlüğe girmesini destekliyor ve sıfır verimli nükleer patlayıcıların testlerinin askıya alınması konusundaki kararlılığını bir kez daha teyit ediyor. “Nükleer patlayıcı testlerini yasaklayan küresel normu korumamız kritik önem taşıyor.”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, CTBT’nin onayını iptal eden tasarıyı imzaladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
yakacık evden eve nakliyat
kartal eşya depolama
Başa dön tuşu