Ekonomi

5. Nükleer Santraller Fuarı 21 Haziran’da

Dünyanın dört bir yanından binin üzerinde karar alıcı, akademisyen, sivil toplum kuruluşu, üretici, tedarikçi ve profesyoneli nükleer enerji gündemindeki konular etrafında bir araya getirecek olan NPPES’te, hızla gelişen nükleer enerjideki güncel gelişmeler masaya yatırılıyor. bölümünde Türkiye, Afrika ve Orta Doğu pazarlarındaki fırsatlar ele alınacaktır. .

Birçok alt sektör için büyük bir pazar olan nükleer sanayinin başta boru, kablo, civata, çimento, kazan, madeni yağ olmak üzere birçok alt bileşen için iş imkanı sağladığını anlatan Ankara Sanayi Odası Başkanı Seyit Ardıç, şunları söyledi: Türk sanayicilerinin nükleer enerji alanında yapacakları nitelikli çalışmalarla tedarikçi olabilecekleri. bana hatırlattı.

Nükleer Sanayi Derneği Lideri Alikaan Çiftçi, NGSES’in nükleer enerji alanında yenilikçi teknolojiler ve bu kapsamda küçük modüler reaktörler (SMR) konulu oturumlar düzenleyeceğini belirtti. Çiftçi, birim başına 300 MW’a ulaşan üretim kapasitesi ile SMR’lerin maliyet, inşaat süresinde tasarruf, daha kısa geri ödeme ve ölçeklenebilirlik gibi avantajlarıyla tüm dünyada ve ülkemizde karar vericilerin gündeminde olduğunu belirtti.

Çiftçi, “NPES’te SMR teknolojilerinin Türkiye, Orta Doğu ve Afrika’da uygulanabilirliğini alanında uzman kişilerle gündeme getireceğiz. SMR’ler, konvansiyonel santral projelerine ek olarak, enerjide arz güvenliği açısından Türkiye’nin nükleer enerjide atılım yapmasında önemli rol oynayabilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu